Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej Treści dotyczące działania środków antykoncepcyjnych zawarte w prezentacji zaczerpnięte zostały z Zeszytu Naukowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej Treści dotyczące działania środków antykoncepcyjnych zawarte w prezentacji zaczerpnięte zostały z Zeszytu Naukowego."— Zapis prezentacji:

1 Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej Treści dotyczące działania środków antykoncepcyjnych zawarte w prezentacji zaczerpnięte zostały z Zeszytu Naukowego Nr 1 rok 2002 „Szkodliwość środków antykoncepcyjnych dla zdrowia” dr Elżbieta Wójcik. Obrazy pochodzą z Internetu

2 Conceptio - poczęcie Przywilejem zjednoczenia cielesnego obdarzeni są małżonkowie, którzy podejmują akt małżeński. Jest to okoliczność, w którą wkracza Bóg ze swym działaniem.

3 Samo zapłodnienie przebiega już bez udziału człowieka, według Bożego planu wpisanego w strukturę ludzkiej biologii. Dzieje się to w organizmie kobiety, której ciało ma ten nieprawdopodobny przywilej, że w nim bezpośrednio powstaje cud nowego życia.

4 W ten przebieg stwórczego aktu chce wtargnąć człowiek. Chce rozdzielić seksualność od jej naturalnego skutku. Antykoncepcja jest więc obejściem naturalnego procesu wpisanego przez Boga w zbliżenie małżonków. Antykoncepcja – przeciw poczęciu

5 Człowiek nie może jednak zapobiec procesowi zapłodnienia inaczej, jak tylko przez ubezpłodnienie lub okaleczenie kobiety (rzadziej mężczyzny). Płodność kobiety należy do zdrowia, jej ubezpłodnienie jest więc szkodliwe dla jej organizmu.

6 Oderwanie przeżywania seksualności od miłości Oderwanie seksualności od prokreacji Oderwanie rodzicielstwa od małżeństwa Oderwanie małżeństwa od wierności Oderwanie wolności od wartości Oderwanie odpowiedzialności od wolności Antykoncepcja przyczynia się do dezintegracji osobowości człowieka:

7 Wzajemne oddanie musi być całkowite. Płodność uzdalnia do kochania ludzi, ubezpłodnienie – do ich używania. W. Fijałkowski.

8 Biorąc najpierw pod uwagę procesy biologiczne, odpowiedzialne rodzicielstwo oznacza znajomość i poszanowanie właściwych im funkcji, rozum człowieka bowiem odkrywa w zdolności dawania życia prawa biologiczne, które są częścią osoby ludzkiej. HV 10

9 Następnie, gdy chodzi o wrodzone popędy i namiętności, to odpowiedzialne rodzicielstwo oznacza konieczność opanowania ich przez rozum i wolę. HV 10

10 Od małżonków oczekuje się znajomości i poszanowania praw rządzących ludzką płciowością, bez których nie istnieje odpowiedzialne rodzicielstwo. Skupienie się na ubezpłodnieniu aktu jest przedłożeniem własnej przyjemności nad dobro drugiej osoby a także dziecka, które jest owocem działania seksualnego.

11 Istotne elementy aktu małżeńskiego: oznaczanie jedności i rodzicielstwa, Zatrzymuje on wtedy w pełni swoje znaczenie wzajemnej i prawdziwej miłości oraz swoje odniesienie do bardzo wzniosłego zadania, do którego człowiek zostaje powołany - a mianowicie do rodzicielstwa. (por. HV 12)

12 Konieczną jest rzeczą, aby każdy akt małżeński zachował swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia ludzkiego. HV 11 Jednocześnie Kościół naucza, że jeśli istnieją słuszne powody dla wprowadzenia przerw między kolejnymi urodzeniami dzieci…wolno wówczas małżonkom uwzględniać naturalną cykliczność właściwą funkcjom rozrodczym i podejmować stosunki małżeńskie tylko w okresach niepłodności, regulując w ten sposób ilość poczęć, bez łamania zasad moralnych… HV 16

13 Antykoncepcja jest zawężeniem horyzontów myślenia do wiedzy, kiedy wziąć pigułkę antykoncepcyjną. Zamiast nauczenia się i rozpoznania objawów płodności.

14 Cywilizacja śmierci przejawia się m. in. w postawie lęku przed nowym życiem ale również rodzi wrogość wobec życia w momentach, gdy człowiek jest najbardziej bezbronny – np. u jego początków. Mentalność antykoncepcyjna zrodziła się na gruncie cywilizacji śmierci i w większości przypadków jej przedłużeniem jest postawa proaborcyjna.

15 Propozycje niszczące płodność Dla niego : sterylizacja mężczyzny tzw. wazektomia, prezerwatywa. Dla niej : sterylizacja kobiety, wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna (Mirena), tabletka antykoncepcyjna, preparat jednofazowy; preparaty gestagenowe o przedłużonym okresie działania; tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna; krążek (pierścień) dopochwowy (Nuwa Ring); tabletka antykoncepcyjna, preparat dwufazowy (dwustopniowy); plaster antykoncepcyjny (Evra); mini tabletka(mini pigułka) gestagenna/gestagenowa ( mini pill ); wkładka wewnątrzmaciczna (IUD – intrauterine device ) inaczej spirala, także z miedzią; kapturki naszyjkowe; błona dopochwowa (membrana, przepona, diafragma) + środek plemnikobójczy; tabletka poskoitalna (tabletka następnego ranka, tabletka następnego dnia, tabletka po stosunku); prezerwatywa dla kobiet (Femidom); dopochwowe środki plemnikobójcze (spermicydy) pod postacią kremów, globulek itp.; płukanie pochwy… 16 sposobów na ubezpołodnienie kobiety! Albo propozycja dla obojga : stosunek przerywany.

16 Wskaźnik Pearla Skuteczność środków antykoncepcyjnych, określa się wskaźnikiem Pearla: do ilu niezaplanowanych ciąż dojdzie przy stosowaniu danej metody przez 100 lat kobiecych? Albo: do ilu niezaplanowanych ciąż dojdzie u 100 kobiet stosujących dany środek przez jeden rok? Np. jeżeli wskaźnik Pearla (= indeks Pearla) wynosi 6, tzn., że wśród 100 kobiet stosującyh dany środek lub metodę przez rok, sześć, nie planując poczęcia, zajdzie w ciążę.

17 Środki chemiczne – plemnikobójcze (spermicydy) Galaretki, pianki, kremy, globulki. Środki chemiczne, mające za zadanie niszczenie plemników, które są żywymi komórkami, nie mogą być obojętne dla żywych tkanek kobiety. Mogą być wchłaniane do tkanek, do krwi i nawet w minimalnych ilościach ujemnie wpływać na cały organizm kobiety. Niekiedy wywołują podrażnienia śluzówek sromu, pochwy lub żołędzi prącia mężczyzny. Środki chemiczne niszczą naturalny aparat biologiczny pochwy, czyli mechanizm samooczyszczania. Ujemnym efektem częstego stosowania środków chemicznych są drożdżyce i inne infekcje dróg rodnych, mogące prowadzić do zrośnięcia jajowodów i do niepłodności. Dość często występują stany alergiczne, również u mężczyzn. Wskaźnik Pearla dla spermicydów waha się w granicach 1-30.

18 Środki mechaniczne Dla mężczyzn Prezerwatywa męska(kondom ) – wysoka zawodność spowodowana pęknięciem gumy, z której zrobiona jest prezerwatywa. Dr Prinz, ginekolog z Monachium, dokonał kalkulacji statystycznej. Przy wskaźniku Pearla = 5 stu mężczyzn – nosicieli wirusa HIV – zainfekuje tym wirusem 35 kobiet w ciągu roku, jeżeli będą używać jedynie prezerwatywy. ( Dr med.Rudolf Ehmann - Problemy planowania rodziny. Antykoncepcja i jej skutki.)

19 „Miłujcie się”

20 Dla kobiet Muszą one być dobrane indywidualnie przez lekarza ginekologa. Kobieta zakłada je, posmarowane kremem plemnikobójczym, około 2 godz. przed współżyciem. Mają one zatrzymywać plemniki, aby nie przedostały się do macicy i dalej do jajowodów. Zdjąć można je dopiero po 6 – 12 godz. po współżyciu. Błony dopochwowe zrobione są z cienkiej gumy, założonej na obrączkę ze sprężyny. Obręcz ta uciska na ściany pochwy, co może powodować ich niedotlenienie i stany zapalne. Obręcz też uciska pęcherz moczowy (poprzez ściankę pochwy), wywołując u niektórych kobiet częste stany zapalne pęcherza. Kapturki naszyjkowe wykonane są z cienkiej gumy i mają elastyczną obrączkę, którą zakłada na szyjkę macicy. Przy zbyt długim pozostawieniu kapturka w pochwie (powyżej 30 godzin) istnieje niebezpieczeństwo wstrząsu toksycznego, który nie leczony silnymi antybiotykami, grozi śmiercią. Przyczyną jest pewien rodzaj bakterii, łatwo rozmnażających się w pochwie przy pozostawieniu w niej kapturka. (Do wstrząsu toksycznego może dojść również przy zbyt długim pozostawieniu w pochwie zwykłego tamponu, stosowanego zamiast podpasek w czasie miesiączki). Gąbka dopochwowa – mała okrągła gąbka jednorazowego użytku wykonana z pianki poliuretanowej, z zagłębieniem w środku, które przylega do szyjki macicy oraz tasiemką służącą do jej usuwania. Gąbka jest impregnowana środkiem plemnikobójczym. Prezerwatywa dla kobiet jest głębokim woreczkiem z gumy umocowanym na obręczy z drutu. Obręcz pozostaje u wejścia do pochwy, podczas gdy gumowy woreczek wprowadzony do pochwy całą ją zakrywa. Wskaźnik Pearla dla kobiecych środków mechanicznych: do 15.

21 U kobiet jajowody zamyka się w różny sposób. Przy pomocy specjalnych klipsów lub elektrokoagulacji, przez przecięcie i podwiązanie końców jajowodów, a ostatnio także przez wstrzyknięcie do jajowodów specjalnego „superkleju”, który gruntownie skleja ich ścianki. Chodzi o to, aby uniemożliwić spotkanie się komórki jajowej z plemnikiem. U kobiet po sterylizacji zdarzają się ciąże pozamaciczne(z powodu błędów w wykonaniu zabiegu), a u 2-6 kobiet na 10 płodność wraca samoistnie. U niektórych kobiet występują obfite i bolesne miesiączki. Sterylizacja jest trwałym okaleczeniem organizmu. Około 5-10% osób po sterylizacji pragnie przywrócenia płodności, co wymaga operacji chirurgicznej i nie zawsze się udaje. Występują często następstwa psychiczne: smutek, poczucie winy, niechęć do współżycia. Sterylizacja

22 U mężczyzn polega ona na przecięciu i podwiązaniu końców przeciętych nasieniowodów (tzw. wazektomia), aby plemniki nie mogły wydostać się przy współżyciu na zewnątrz. Powikłania: zapalenie najądrza, krwiaki, infekcje. W późniejszym czasie zdarzają się choroby autoimmunologiczne, gdyż plemniki nie są wydalane i organizm może wytwarzać przeciwko nim przeciwciała, prowadzące do chorób, zwłaszcza do chorób reumatycznych.

23 Spirala zbudowana jest z tworzywa sztucznego i ma różny kształt, najczęściej przypominający literę T. Założyć ją może kobiecie tylko lekarz – ginekolog. Od spirali zwisają do pochwy nitki służące do kontroli jej obecności, gdyż zdarzają się wydalenia wkładki z macicy, zwłaszcza w czasie miesiączki. Nitki te mogą drażnić szyjkę macicy. Przykład: młodej kobiecie, pielęgniarce, po urodzeniu pierwszego dziecka założono spiralę. Kobieta miała skłonność do alergii. Po ok. trzech miesiącach pojawiły się obfite upławy, a w wymazie z szyjki macicy stwierdzono komórki rakowe i szyjkę usunięto. Kobieta rozpaczała, że nie może mieć więcej dzieci. Spirala (wkładka wewnątrzmaciczna, IUD) IUD- intrauterine device

24 Mechanizm działania spirali polega na tym, że wywołuje ona uszkodzenie błony śluzowej macicy(endometrium) – pod mikroskopem widać liczne wybroczyny krwawe i drobne zakrzepy. Powoduje też zanik aparatu rzęskowego, co uszkadza mechanizmy ochronne i umożliwia szerzenie infekcji. Spirale mają często dodatek miedzi, codzienne uwalnianie miedzi ma zwiększyć skuteczność spirali. Miedź wywiera toksyczne działanie na plemniki i na zarodek we wczesnej fazie jego rozwoju, zmienia też biochemiczne środowisko jamy macicy i jajowodów. Noszenie spirali nie zapobiega jajeczkowaniu, które odbywa się w jajnikach normalnie, również plemniki mogą docierać do jajowodów bez większych przeszkód (także przy dodatku miedzi). Do poczęcia zatem może dochodzić praktycznie w każdym cyklu miesiączkowym, ale poczęte dziecko nie może zagnieździć się w uszkodzonej błonie śluzowej macicy, wobec czego umiera i zostaje wydalone na zewnątrz wraz z krwią miesiączkową. Tak więc spirala nie jest środkiem antykoncepcyjnym, ale jest środkiem wczesnoporonnym.

25 Częste, nieprawidłowe i wzmożone krwawienia, zakażenia – zwłaszcza do trzech tygodni po założeniu spirali, upławy, przewlekłe stany zapalne przydatków, mogące prowadzić do zarośnięcia jajowodów i do wtórnej niepłodności, bóle w podbrzuszu rzadko zdarzają się częściowe wrośnięcia spirali do ściany macicy, a nawet przebicia ściany macicy, co wymaga specjalnej operacji chirurgicznej. Prof dr M. Hrabowska pisze: „W naszej Pracowni obserwujemy nierzadkie przypadki „obrastania” wkładki przez jajo płodowe, „wrastania” wkładki lub jej fragmentów w miesień trzonu macicy. Obserwujemy również ciężkie powikłania zapalne, które się szerzą w jamie otrzewnej(…) Przypadki te są leczone operacyjnie zazwyczaj amputacją trzonu macicy lub usunięciem całego narządu rodnego”. U kobiet z założoną wkładką domaciczną, ciąże pozamaciczne występują 5-10 razy częściej, aniżeli u kobiet nie stosujących spirali. Przyczyna jest to, iż zarodek może mieć trudności z przedostaniem się przez uszkodzony stanem zapalnym jajowód i może się w nim umiejscowić. Wskaźnik Pearla dla spirali oceniany jest różnie: dla spirali tzw. obojętnej: 3,5; dla spirali z miedzią: 0,3-2,0 Powikłania występujące przy noszeniu spirali:

26 Jest to spirala z wmontowaną kapsułką, zawierającą hormon lewonorgestrel (syntetyczny gestagen, podobny do naturalnego progesteronu). Uwalnia się on powoli do organizmu z szybkością 20 mikrogramów (1 mikrogram = milionowa część grama) na dobę i wystarczy na 5 lub 7 lat. Organizm kobiety jest stale pod działaniem tego hormonu jak w okresie ciąży. Spiralę tę może założyć tylko lekarz. Po założeniu przez kilka godzin odczuwa ona skurcze. Od spirali zwisają poprzez szyjkę macicy do pochwy nitki i jeden raz w miesiącu trzeba sprawdzić jej obecność. Spirala ta nosi też nazwę LNG IUD 20. Miesiączki stają się po jej założeniu mniej obfite, a u 20% kobiet zanikają całkowicie. Wg producentów hormon lewonorgestrel ma zagęszczać śluz szyjkowy oraz ma utrudniać owulację. Stwierdzono jednak, że przy noszeniu tej spirali do poczęcia dziecka też dochodzi, ale dziecko zwykle nie może zagnieździć się w uszkodzonej cieńszej błonie śluzowej macicy i musi umrzeć. Częstsze są też ciąże pozamaciczne. Wskaźnik Pearla nie jest jeszcze ustalony. Spirala z hormonem – tzw. system Mirena

27 Co na temat spirali można znaleźć w Internecie? „Działanie spirali antykoncepcyjnej opiera się głównie na zmianie śluzu szyjkowego i niedopuszczeniu plemników do macicy. Dzieje się tak dzięki temu, że spirala antykoncepcyjna powoduje jałowy odczyn zapalny, który nie jest szkodliwy dla organizmu kobiety. Utrudnia zapłodnienie, uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka. Hormony zawarte w spirali działają podobnie do tych, które są w tabletkach antykoncepcyjnych. Antykoncepcja czy środek wczesnoporonny? Chociaż niektórzy uważają spiralę za środek wczesnoporonny, nie ma to żadnego potwierdzenia w badaniach medycznych. Spirala antykoncepcyjna nie zwiększa wydalania zapłodnionych komórek. Tak samo kobiecie, która nie stosuje żadnych metod antykoncepcyjnych, jak i tej, która używa spirali, może zdarzyć się zapłodnienie, a następnie wydalenie zapłodnionej komórki i nie udowodniono, że u kobiet, które mają założone wkładki, zdarza się to częściej. Nie można mówić o wczesnoporonnym działaniu spirali tym bardziej, iż z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się od zagnieżdżenia, które rozpoczyna się kilka dni po zapłodnieniu, do którego spirala antykoncepcyjna nie dopuszcza.” (Wp.pl Kobieta) Informacje podane powyżej na temat spirali są nieprawdziwe.

28 Pigułki hormonalne zawierają syntetyczne hormony, podobne do hormonów wytwarzanych w organizmie kobry: do estrogenów ( w pigułce często jako ethinyloestradiol) i do progesteronu (różne syntetyczne gestageny w różnych pigułkach). Zażywa się je przez 21 dni, zaczynając ponownie po 7 – dniowej przerwie. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki występuje krwawienie z odstawienia, podobne do miesiączki. Pigułki hormonalne stosowne w celu antykoncepcji nie są lekami, gdyż nie leczą, ale niszczą płodność, szkodzą zdrowiu kobiety i mogą powodować śmierć poczętego dziecka. Pigułka hormonalna – ( tzw.,,antykoncepcyjna’’)

29 Mechanizmy działania pigułek hormonalnych:  Hamowanie owulacji Nie jest ono całkowite: stwierdzono, że owulacje mogą występować. Przy stosowaniu jedno-, dwu- i trójfazowych pigułek hormonalnych jajeczkowanie (również możliwość zapłodnienia) występuje w około 4-10% cyklów, a przy stosowaniu tzw. mini pigułki w 13,7% cyklów.  Hamowanie zagnieżdżenia Przy zażywaniu pigułki hormonalnej w błonie śluzowej macicy (endometrium) występują silne zmiany zanikowe (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie), że zarodek zazwyczaj nie może się w niej zagnieździć i musi umrzeć.  Zagęszczanie śluzu szyjkowego Nie jest ono całkowite i plemniki mogą się przedostać do macicy i do jajowodów, co zostało stwierdzone. Dowodzą tego przypadki zajścia w ciążę podczas stosowania pigułki hormonalnej.  Zwolnienie perystaltyki jajowodów Skutkiem działania hormonów zawartych w pigułce jest zwolnienie ruchów perystaltycznych jajowodów i przedłużenie tym samym transportu zarodka przez jajowód do macicy, co może powodować jego „zagłodzenie”. Dziecko staje się niezdolne do życia i obumiera.

30 Powikłania wczesne:  nudności i wymioty  plamienia, krwawienia acykliczne  bóle głowy  zawroty głowy, migreny  bóle i kurcze mięśni kończyn dolnych  częste zapalenie pęcherza i dróg moczowych  obrzęki (zatrzymanie płynów)  przyrost masy ciała  bolesne nacieki dziąseł Szkodliwość pigułki hormonalnej dla zdrowia kobiety:  osłabienie libido  niedobór witamin i magnezu  skłonność do stanów depresyjnych  powikłania zakrzepowo-zatorowe, szczególnie u palaczek papierosów i powyżej 35 roku życia, które mogą spowodować ślepotę (zapalenie nerwu wzrokowego, zakrzepica naczyń siatkówki)  zaburzenia słuchu  zawały serca  zatory mózgu ( w konsekwencji niedowłady, a nawet nagły zgon)

31  wzrost ciśnienia we krwi i choroba wieńcowa  cukrzyca II typu  rak szyjki macicy, zwłaszcza jeśli stosowanie pigułki hormonalnej miało miejsce przed 20 rokiem życia. Specjalny rodzaj raka szyjki macicy, rak gruczołowy(silnie agresywny), posiada 4,5 – krotnie większe ryzyko powstawania, jeżeli pigułka antykoncepcyjna była przyjmowana dłużej niż 12 lat.  rak kosmówkowy macicy oraz zaśniad groniasty  rak sutka, nawet po wielu latach po odstawieniu pigułki  kamica pęcherzyka żółciowego  guzy wątroby, rak wątroby występuje 5 razy częściej, ryzyko po odstawieniu pigułki trwa jeszcze 10 lat  plamy na skórze  zaburzenia gospodarki cholesterolu (przyspieszenie miażdżycy)  upośledzenie odporności układu immunologicznego Powikłania późne (rzadsze):

32 Antykoncepcja z zastosowaniem samych progestagenów.  Hamowanie owulacji (w rzeczywistości nie całkowite)  Hamowanie zagnieżdżenia zarodka (przez zmiany atroficzne błony śluzowej macicy)  Zagęszczanie śluzu szyjkowego (w rzeczywistości nie całkowite) Preparaty doustne Minipigułka, zwana też minitabletką gestagenną (MTG) zawiera tylko gestageny Działanie wczesnoporonne minipigułki jest znaczne. Według dr R. Ehmanna do owulacji zapłodnienia może dochodzić w 13,7 % cykli, jednak poczęte dziecko zwykle nie może zagnieździć się w atroficznie zmienionej błonie śluzowej macicy i musi umrzeć. Niektórzy badacze mówią nawet, ze do owulacji dochodzić może w 50 % cykli. Wskaźnik Pearla podawany jest również: 0,3-4,0 albo 2-3

33 Progestageny w iniekcji Do iniekcji stosowane są hormony z rodziny progestagenów. Podaje się je regularnie w postaci głębokich wstrzyknięć domięśniowych w celu uzyskania działania antykoncepcyjnego. Szkodliwość:  Zaburzenia cyklu, krwawienia acykliczne  Przyrost masy ciała  Możliwość wystąpienia rozrzedzenia kości (osteoporozy)  Możliwość spadku poziomu HDL (dobrej frakcji cholesterolu)  Rzadko wpływ androgenny (trądzik)  Możliwość wystąpienia bezwiednego oddawania moczu  Rak sutka, rak szyjki macicy  Czynnościowe torbiele jajnika Dolegliwości subiektywne:  Zmęczenie, znużenie, depresja  Osłabienie libido  Bóle, zawroty głowy  Powiększenie i tkliwość piersi  Kurcze łydek  Uczucie pełności

34 Podskórne implanty hormonalne – Norplant Norplant składa się z sześciu małych silikonowych kapsułek, zawierających po 35 mg lewonorgestrelu (syntetyczny gestagen, analog naturalnego progesteronu), które wszczepia się podskórnie w przedramię kobiety. Wystarczają na 5 lat. Owulacje przy stosowaniu Norplantu występują często, po pierwszym roku w ok. 50% cykli. Szkodliwość:  Bardzo nieregularne i obfite miesiączkowanie w pierwszym roku, później zniknięcie miesiączki  Bóle głowy  Trądzik pospolity  Przyrost masy ciała  Depresja, nerwowość  nudności

35 Pigułka aborcyjna RU-486 (mifepriston) Jest to środek farmakologiczny, którego jedynym celem jest wywołanie aborcji, czyli zabicie dziecka. Stosuje się go do 45 dnia ciąży (lub do 7-go tygodnia). Działanie mifepristonu (syntetycznego sterydu) polega na zablokowaniu receptorów progesteronu. Błona śluzowa macicy, w której rozwija się dziecko, pozbawiona zostaje progesteronu (który jest potrzebny rozwijającemu się dziecku) czego skutkiem jest zahamowanie rozwoju dziecka i zwykle jego śmierć oraz wydalenie wśród silnego krwawienia. Proces trwa do 7 dni. Sam preparat RU-486 ma skuteczność ok. 85%. Dlatego po krótkim czasie podaje się dodatkową dawkę prostaglandyn (wywołujących silne skurcze macicy), dzięki którym zabójczy efekt wynosi 95%. U pozostałych kobiet wykonuje się wyłyżeczkowanie, jeśli sobie życzą, bowiem u niektórych kobiet dochodzi do wyrzutów sumienia i postanawiają ciążę zachować. U dzieci, które ten zabieg przeżyją stwierdza się wady rozwojowe, zwłaszcza kończyn dolnych. RU-486 wywołuje u kobiet: Poczucie skrajnego wyczerpania, silne bóle podbrzusza, nudności, obfite krwawienia, które w ok. 1% przypadków wymagają transfuzji krwi, niekiedy problem z układem krążenia, zapaści, trudności z oddychaniem, a nawet zgon.

36 Metody postkoitalne Zwane też: „antykoncepcja postkoidalna”, „pigułka dnia następnego”, „pigułki interwencyjne” Nie jest to antykoncepcja, ale jest to działanie wczesnoporonne. Firmy produkujące te środki głoszą, że zarodek staje się człowiekiem dopiero od momentu zagnieżdżenia. Najczęściej stosowane są trzy metody:  Metoda Yuzpe: podanie do 72 godz. po stosunku w tabletkach jednocześnie 500 mikrogramów lewonorgestretu (LNG) oraz 100 mikrogramów etynyloestradiolu (EE)  Założenie do 72 godz. po stosunku wkładki wewnątrzmacicznej z miedzią. Wkładka ta, uszkadza błonę śluzową macicy, uniemożliwiając dziecku zagnieżdżenie się, a miedź wywiera dodatkowo toksyczne działanie na zarodek  Podanie samego lewonorgestretu (LNG) w dawce 600 mikrogramów w okresie do 12 godz. po stosunku. W Polsce dostępny jest preparat Postinor. Metody hormonalne wywołują: nudności, wymioty, obrzęki, rozchwianie równowagi hormonalnej.

37 Pigułka „po stosunku” nie jest antykoncepcją, ale ma działanie wczesnoporonne. Według deklaracji Papieskiej Akademii Obrony Życia środki te powodują: „wydalenie i utratę zapłodnionego jajeczka, które jest już embrionem ludzkim”. Firmy farmaceutyczne, które produkują te środki, twierdzą, że zarodek staje się człowiekiem dopiero od momentu zagnieżdżenia się w macicy. CZŁOWIEK ZACZYNA JEDNAK ISTNIEĆ OD MOMENTU POŁĄCZENIA KOMÓRKI JAJOWEJ Z PEMNIKIEM – DZIEJE SIĘ TO W BAŃCE JAJOWODU I JEST TO POCZĄTEK LUDZKIEGO ŻYCIA! Nie można wykluczyć, że jeśli hormony zostaną podane przed owulacją mogą zapobiec uwolnieniu komórki jajowej, będą więc miały działanie w ścisłym sensie antykoncepcyjne, ale dzieje się to maksymalnie w 20% przypadków. Jednak kobieta tego nie wie i decydując się na tę metodę akceptuje zabicie dziecka.

38 Stosunek przerywany (coitus interruptus) Jest to metoda antykoncepcyjna. Polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem, co wymaga wzmożonej samokontroli postępowania. Wywołuje przede wszystkim skutki psychiczne w postaci rozdrażnienia i nerwicy u obojga, a zwłaszcza u kobiety, u której może dojść do oziębłości płciowej. Stosunek przerywany ma dużą zawodność – wskaźnik Pearla 20-25, gdyż pojedyncze plemniki mogą wydostać się wcześniej.

39 Księga Rodzaju rozdział 38, 6-10 Juda miał trzech synów: pierworodnego Era, Onana i Szela. Juda dla swojego pierworodnego syna Era wziął żonę Tamar. Ponieważ Er „był w oczach Pana zły, Pan zesłał na niego śmierć. Wtedy Juda rzekł do Onana: Idź do żony swego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo. Onan wiedział, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia (marnował swoje nasienie wylewając je na ziemię), aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co czynił i dlatego także na niego zesłał śmierć” Rdz 38,6-10 Egoizm Onana i jego grzech przeciw prawu naturalnemu, a więc i Bożemu, w odniesieniu do małżeństwa nie podobał się samemu Bogu.

40 Każdy rodzaj antykoncepcji jest wyrzuceniem Boga ze sfery seksualności. Stosowanie antykoncepcji jest mocnym wykroczeniem przeciw I przykazaniu. Małżonkowie oddają cześć bożkowi zwanemu seks, odrywając każdy akt małżeński od jego pierwotnego przeznaczenia. Ubezpładniając go i odzierając go zupełnie z miłości. Antykoncepcja jest grzechem pychy. Stawiamy się w miejsce Boga, który jest jedynym Stworzycielem, Dawcą Życia. Antykoncepcja jest uderzeniem w miłość i jedność małżonków. Małżonkowie zaproszeni są do tego, aby dawać siebie w miłości. Mentalność antykoncepcyjna powoduje, że to dawanie siebie w miłości zostało zastąpione pragnieniem użycia. Miłość jest niestety mylona z rozpustą. Seks – słowo zupełnie nieadekwatne, ale ponieważ dziś bardzo popularne, niech na chwilę zostanie. Inaczej fizyczny aspekt miłości dwojga… został oddzielony od Bożego planu stwórczego. Dziecko, które powinno być owocem miłości męża i żony… postrzegane jest jako niechciany „skutek uboczny” podjętego działania, bądź jako przedmiot.

41 Antykoncepcja uderza w godność współmałżonka, zafałszowuje miłość małżeńską: „Chcę ciebie, ale nie chcę twojej płodności”. Antykoncepcja kształtuje postawę wrogości wobec dziecka. A przede wszystkim osłabia życie religijne i oddala od Boga! Jest grzechem śmiertelnym! Tym samym służy kulturze śmierci!

42 Według prof. W. Fijałkowskiego antykoncepcja: „ Zawsze jest sztuczna. Im skuteczniejsza tym bardziej szkodliwa. Niszczy lub narusza naturalną płodność lub przebieg współżycia. Zakłada, że kobieta nie potrafi rozpoznać swojej płodności. Małżonkowie ufają przedmiotowi. Brak pełnej akceptacji – nie akceptuje się płodności, ale walczy się z nią. Odpowiedzialność jest przenoszona na przedmiot lub „zwalana” na partnera. Taka postawa jeżeli dojdzie do poczęcia, prowadzi często do aborcji. Nie trzeba myśleć – kobieta zawsze jest „do wzięcia”. Brak okresów wstrzemięźliwości może rodzić przesyt, a to często prowadzi do zmiany partnera. Często niszczy dialog małżeński, na te tematy się przeważnie nie rozmawia: kobieta ma się zabezpieczyć i „jest to jej problem”. Przemysł antykoncepcyjny dużo zarabia na antykoncepcji. Rodzi się uzależnienie od środka, preparatu, producenta. Skupia uwagę na ciele i przyjemności. Przed planowanym poczęciem pigułki trzeba odstawić na trzy miesiące (rodzi się pytanie „jak sobie radzić przez te trzy miesiące”?). Kształtuje postawę przeciw życiu” prof. Włodzimierz Fijałkowski.

43 „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” J 8,32 Skąd młodzi ludzie przygotowujący się do sakramentu małżeństwa lub małżonkowie mieliby czerpać prawdę o antykoncepcji? media (prasa, TV, internet)? gabinet ginekologiczny? dom rodzinny? doświadczenie kolegi, koleżanki? Poradnia Rodzinna? ambona? konfesjonał? Do kogo mieliby zwrócić się o fachową pomoc? Kto mógłby im pomóc w stanięciu w prawdzie?

44 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej Treści dotyczące działania środków antykoncepcyjnych zawarte w prezentacji zaczerpnięte zostały z Zeszytu Naukowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google