Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAJĘCZAKI WYKONANIE: Jakub Sztuba Anna Wilczewska Kamila Szulak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAJĘCZAKI WYKONANIE: Jakub Sztuba Anna Wilczewska Kamila Szulak"— Zapis prezentacji:

1 PAJĘCZAKI WYKONANIE: Jakub Sztuba Anna Wilczewska Kamila Szulak
Bogdan Banasiak Justyna Piekarz

2 OGÓLNE INFORMACJE Rzędy: skorpiony biczykoodwłokowce rozłupnogłowce
tępoodwłokowce głaszczkochody pająki kapturce zaleszczotki solfugi kosarze roztocze Pajęczaki – gromada stawonogów z grupy szczękoczułkowców. Obejmuje ponad 61 tys. gatunków sklasyfikowanych w kilkunastu rzędach.Pajęczaki istniały już 400 mln lat temu i były pionierami życia na lądzie.

3 BUDOWA PAJĘCZAKÓW Przedstawiciele pajęczaków mogą osiągnąć od ok. 0,1 mm do ponad 30 cm długości. Ciało pajęczaka zbudowane jest z dwóch zasadniczych części: głowotułowia oraz odwłoku. Pajęczaki posiadają 6 par odnóży: 2 pierwsze przekształcone w szczękoczułki, nogogłaszczki i 4 tylne-kroczne

4 BUDOWA ZEWNĘTRZNA PAJĘCZAKÓW

5 BUDOWA ZEWNĘTRZNA PAJĘCZAKÓW

6 BUDOWA WEWNĘTRZNA NA PRZYKŁADZIE PAJĄKA

7 ODŻYWIANIE Pajęczaki to głównie drapieżniki, odżywiające się pokarmem zwierzęcym takim jak drobne owady (mszyce), roztocza, mięczaki, ale również pokarmem roślinnym, głównie gnijącym. Niektóre samice pajęczaków (np. kleszcze) odżywiają się krwią innych kręgowców. Drapieżniki polewają swoje porozrywane ofiary substancją zawierającą enzymy trawienne, po czym wsysają pokarm za pomocą mięśni gardzieli oraz żołądka ssącego.

8 ROZMNAŻANIE Narządy rozrodcze znajdują się w odwłoku.
Pajęczaki są rozdzielnopłciowe, Przechodzą rozwój prosty z wyjątkiem roztoczy, u których występują stadia larwalne. Mocno zaznaczony jest dymorfizm płciowy, w niektórych przypadkach występuje kanibalizm, polegający na tym, że samiec (mniejszy od samicy) po zapłodnieniu pada jej ofiarą. Narządy rozrodcze znajdują się w odwłoku.

9 ROZMNAŻANIE PAJĄKI Samce mają ostatni segment nogogłaszczek zgrubiały i przeobrażony w narząd kopulacyjny. Kopulacja w przypadku pająków jest bardzo skomplikowana . Najpierw samiec napełnia narząd kopulacyjny spermą, następnie wabi samicę. (Najczęściej albo wykonuje godowy „taniec” lub przynosi samicy złowioną muchę). Kopulacja polega na wprowadzeniu zakończenia wyrostka do otworu płciowego samicy lub ujścia zbiornika nasienia. ROZTOCZE Cykl rozwojowy roztoczy jest wieloetapowy. Po zapłodnieniu samica poszukuje ciemnego, ciepłego, wilgotnego miejsca na złożenie jaj, z których potem wykluwają się sześcionogie białe larwy. W ukryciu pozostają tak długo , aż ich oskórek nie wyschnie i nie stwardnieje. Do dalszego rozwoju potrzebują krwi, inaczej po dniach giną z głodu. Po „posiłku” opuszczają żywiciela i szukają ponownie ciemnego , wilgotnego miejsca do następnej wylinki (linienie po paru godzinach spędzonych w takim miejscu) .

10 WYSTĘPOWANIE I TRYB ŻYCIA
Środowiskiem życia większości pajęczaków jest ląd. Przeważnie prowadzą nocny tryb życia. Niektóre wyjątki, takie jak np. topik, żyją w wodzie.

11 PRZYKŁADY PAJĘCZAKÓW

12 ZNACZENIE PAJĘCZAKÓW Są regulatorami liczebności zwierząt (skorpiony, jadowite pająki); Atakują zgromadzone zapasy żywności i inne materiały (np.: roztocz serowy, rozkruszek mączny) Wywołują choroby: świerzbowiec ludzki -świerzb; Roztocz szczurzy - gorączka Q, dżuma; Kleszcz - kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, bruceloza itd. Stanowią alergeny kurzu domowego

13 NIEKTÓRE OSOBY CIERPIĄ NA ARACHNOFOBIĘ.
CIEKAWOSTKA NIEKTÓRE OSOBY CIERPIĄ NA ARACHNOFOBIĘ. JEST TO LĘK PRZED PAJĄKAMI LUB INNYMI BEZKRĘGOWCAMI ZBLIŻONYMI DO NICH WYGLĄDEM

14 KONIEC


Pobierz ppt "PAJĘCZAKI WYKONANIE: Jakub Sztuba Anna Wilczewska Kamila Szulak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google