Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Filip Cieślak-Stanley Kwiecień 2016

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Filip Cieślak-Stanley Kwiecień 2016"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Filip Cieślak-Stanley Kwiecień 2016
ZŁOTY WIEK W POLSCE Autor: Filip Cieślak-Stanley Kwiecień 2016

2 SPIS TREŚCI Wawel - odbudowa gmachu Kaplica Zygmuntowska - budowa
Polska-potęga na arenie narodowej Szkolnictwo - rozwój Wybitni pisarze Mikołaj Kopernik

3 WAWEL - ODBUDOWA GMACHU
wybucha pożar gmachu na Wawelu – 1499 r., odbudowę rozpoczyna Franciszek Florentczyk r., po śmierci pierwszego z architektów nadzór nad budową przejął Benedykt z Sandomierza – 1530 r., Benedykt z Sandomierza nie podołał zadaniu nadzór na budową przejął Bartłomiej Berrecci, który budował kaplicę zygmuntowską Dokończył on odbudowę. Jednak jego praca poszła na marne gdyż doszło do kolejnego pożaru. Ważne daty: pożar na Wawelu -1504 rozpoczęcie odbudowy -1530 kontynuacja odbudowy po śmierci Franciszka 1499-pożar gmachu W wyniku pożąru spłonął cały gmach 1504-doszło do odbudowy gmachu Odbudował go zachodnie skrzydło W miedzy czasie Bartłomiej Berrecci budował kaplicę zygmuntowską Zadanie przejął Bartłomiej

4 KAPLICA ZYGMUNTOWSKA BUDOWA
Kaplica zygmuntowska wybudowana została na rozkaz Zygmunta 1 Starego w roli mauzoleum Pierwsza w Polsce budowla renesansowa Bogato zdobiona na kształt dwóch zamkniętych kopuł Budowa kaplicy trwała 7 lat ( )

5 POLSKA-POTĘGA NA ARENIE NARODOWEJ
W Polsce rozwijała się demokracja-szlachecka Pozwalała ona na mądry wybór władcy Brak absolutyzmu w Polsce oznaczał brak bratobójczych walk o koronę i stabilną sytuację w Państwie.

6 SZKOLNICTWO ROZWÓJ Zmniejszenie poziomu analfabetyzmu w Polsce
Powstawanie gimnazjów Powstawanie bibliotek Renesans był okresem rozkwitu kultury polskiej. Państwo polsko-litewskie było duże i silne, a wpływy włoskie, które nasiliły się wraz ze ślubem Zygmunta I Starego z Boną Sforzą, przyczyniły się do rozkwitu malarstwa, architektury, sztuki kulinarnej. Do Polski przybyli sławni poeci i myśliciele: Włoch Filip Kallimach (Filippo Buonaccorsi), Niemiec Konrad Celtis. W roku 1488 (niektóre źródła podają 1489) powstało pierwsze w Europie towarzystwo literackie – Nadwiślańskie Bractwo Literackie. Jego członkami zostali Celtis, profesorowie Akademii Krakowskiej, dworzanie, studenci. Polska stała się azylem tolerancji religijnej, powstały dzieła Reja i Kochanowskiego, Akademia Krakowska stała się jednym z ważniejszych ośrodków naukowych Europy. W późniejszych latach powstały również kolejne uniwersytety: 1544 w Królewcu, 1579 w Wilnie i 1594 w Zamościu.

7 Uniwersytet w Królewcu
1544 Uniwersytet w Wilnie 1579 Uniwersytet w Zamościu 1594

8 WYBITNI PISARZE Ciekawostka:
Mikołaj Rej był pierwszym Polskim pisarzem, który pisał swoje wiersze w języku polskim. Uwarunk0wał to zdaniem:” Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. W tym czasie w Polsce tworzyło wielu wybitnych pisarzy: Andrzej Frycz Modrzewski Jan Kochanowski Mikołaj Rej

9 MIKOŁAJ KOPERNIK Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom. Udowodnił słuszność teorii heliocentrycznej Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię.

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ŻRÓDŁA: -WIKIPEDIA.pl -ŚCIĄGA.pl -PODRĘCZNIK
ZAKOŃCZENIE DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ŻRÓDŁA: -WIKIPEDIA.pl -ŚCIĄGA.pl -PODRĘCZNIK


Pobierz ppt "Autor: Filip Cieślak-Stanley Kwiecień 2016"

Podobne prezentacje


Reklamy Google