Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jestem poszkodowanym w wypadku w Polsce, sprawcą był kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju EOG, Andorze, Serbii lub Szwajcarii, nie znam nazwy ubezpieczyciela.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jestem poszkodowanym w wypadku w Polsce, sprawcą był kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju EOG, Andorze, Serbii lub Szwajcarii, nie znam nazwy ubezpieczyciela."— Zapis prezentacji:

1 Jestem poszkodowanym w wypadku w Polsce, sprawcą był kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju EOG, Andorze, Serbii lub Szwajcarii, nie znam nazwy ubezpieczyciela OC tego pojazdu, jak mogę ustalić gdzie był ubezpieczony i gdzie mam zgłosić szkodę? Przykład 1.

2 Jeżeli znany jest numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy, wystarczy skontaktować się z PZU lub Wartą, i zgłosić szkodę u jednego z tych ubezpieczycieli, podając posiadane dane. PZU i Warta wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe. PBUK ustali natomiast, gdzie pojazd był ubezpieczony i przekaże sprawę do załatwienia korespondentowi (przedstawicielowi zagranicznego ubezpieczyciela). Po ustaleniu ubezpieczyciela dokumentacja zgromadzona w PZU lub Warcie zostanie przekazana polskiemu korespondentowi (przedstawicielowi) zagranicznego ubezpieczyciela. 1.

3 Jestem poszkodowanym w wypadku w Polsce, sprawcą był kierowca pojazdu z rejestracją zagraniczną – spoza EOG, Andory, Serbii lub Szwajcarii (Rosja, Białoruś, Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Serbia, Mołdawia, Macedonia, Turcja, Tunezja, Maroko, Izrael, Iran) - gdzie mam zgłosić szkodę? Przykład 2.

4 Kierujący pojazdami zarejestrowanymi poza EOG, Andorą, Serbią lub Szwajcarią mają obowiązek posiadania przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC, tzw. Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku kolizji z takim pojazdem należy spisać numer rejestracyjny i markę, a także koniecznie numer Zielonej Karty z datą jej ważności oraz nazwą ubezpieczyciela, który ją wydał. Jeżeli nie była wymagana interwencja policji, należy sporządzić ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Przydatne będzie także zdjęcie pojazdu sprawcy i dokumentów ubezpieczenia. Następnie należy sprawdzić, czy ubezpieczyciel sprawcy ma polskiego przedstawiciela (korespondenta) i który z polskich ubezpieczycieli pełni tę funkcję. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy ma korespondenta w naszym kraju, szkodę należy zgłosić u niego. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy nie ma korespondenta w Polsce, należy zgłosić szkodę w PZU lub Warcie. Jeżeli natomiast nie jest znana nazwa ubezpieczyciela sprawcy, trzeba będzie skontaktować się z PBUK. 2.

5 Jestem poszkodowanym w wypadku za granicą na terenie EOG, Andory, Serbii lub Szwajcarii przez sprawcę spoza tych obszarów. Co mam zrobić? Przykład 3.

6 Należy zadbać o dokument stwierdzający jego odpowiedzialność (oświadczenie, raport policji) oraz spisać szczegóły jego Zielonej Karty. Dobrze jest zrobić fotografię dokumentu oraz tablicy rejestracyjnej sprawcy, a następnie zgłosić szkodę do Biura Narodowego kraju zdarzenia. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody z własnej polisy AC, o ile poszkodowany ją posiada i chce z niej skorzystać. 3.


Pobierz ppt "Jestem poszkodowanym w wypadku w Polsce, sprawcą był kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju EOG, Andorze, Serbii lub Szwajcarii, nie znam nazwy ubezpieczyciela."

Podobne prezentacje


Reklamy Google