Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowali Jakub Bronisz i Adrian Hablak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowali Jakub Bronisz i Adrian Hablak"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowali Jakub Bronisz i Adrian Hablak
Tytuł prezentacji V „a” Przygotowali Jakub Bronisz i Adrian Hablak

2 Wyżyna Lubelska – makroregion geograficzny w
południowo-wschodniej części Polski, rozciągający się pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na wschodzie. Dalej ku północy przechodzi w Polesie Lubelskie, a ku południu w wał Roztocza. Obejmuje powierzchnię około 7000 km², a jej wysokość dochodzi do 311 m n.p.m. Prawie cały obszar wyżyny leży na terenie województwa lubelskiego, jedynie małe fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły i Wzniesień Urzędowskich wykraczają na tereny województw sąsiednich.

3 Przemysł Wyżyny Lubelskiej
Przemysł na Wyżynie Lubelskiej koncentruje się w rejonie miast. Odstępstwem jest jedynie przemysł wydobywczy w postaci wydobycia gazu i surowców skalnych. Przemysł elektromaszynowy jako najlepiej rozwinięty koncentruje się w takich ośrodkach jak: Lublin, Poniatowa, Kraśnik, Świdnik. Przemysł mineralny to: Chełm czy Rejowiec Farb. Lublin to największy ośrodek we wschodniej Polsce. Główne gałęzie przemysłu to: spożywczy, środków transportu, elektromaszynowy, odzieżowy, skórzany, farmaceutyczny, materiałów dla budownictwa i przekaźników. Oprócz tego miasto ma znaczenie jako węzeł komunikacyjny drogowy i kolejowy. W zakresie kultury i nauki Lublin to ważny ośrodek uniwersytecki gdzie funkcjonują między innymi KUL czy Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. Działają filharmonia, teatr, regionalny ośrodek telewizyjny i rozgłośnie radiowe. W mieście na zbiorniku na rzece Bystrzycy uprawia się sporty wodne.

4 Gleby Wyżyny Lubelskiej
Wyżyna jest lekko pofałdowana, niemal bezleśna równina, pocięta wąwozami lessowymi i dolinami rzecznymi o łagodnych zboczach. Gleby Wyżyny Lubelskiej utworzone zostały na lessach, których grubą warstwą pokryta jest cała wyżyna. Są one bardzo żyzne w niektórych partiach krainy (np. w okolicach Tomaszowa Lubelskiego). Występują tam mady przy dolinach rzecznych, bogate w próchnicę gleby brunatne i czarnoziemy, rędziny – gleby zasobne w wapń. Są również mniej żyzne gleby takie jak płowe i bielicowe z małą warstwą próchniczą. Słońce, ciepło oraz odpowiedni klimat stworzyły świetne warunki do uprawiania pszenicy, tytoniu i chmielu. Najważniejszą jednak rośliną jest burak cukrowy. Dzięki temu jest tu wiele cukrowni. Największe miasta Wyżyny Lubelskiej to: Lublin, Chełm, Zamość, Kraśnik.

5 Lublin Lublin – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. Jest jednym z największych polskich miast, 2. w Małopolsce, a 9. miastem w kraju pod względem liczby ludności ( mieszkańców) oraz 15. pod względem powierzchni (147 km²).

6 Zamość Zamość- miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy„. Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję ( mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

7 KONIEC The end Ende Край Конец Final Крај Fund نهاية 結束 終了 Վերջ Vég Τέλος Fine Pabaiga End


Pobierz ppt "Przygotowali Jakub Bronisz i Adrian Hablak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google