Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sebastian Muszyński Rafał Staniszewski Marcin Bittel TRZĘSIENIE ZIEMI FALE SEJSMICZNE SKALA RICHTERA MOMENT SEJSMICZNY ZADANIE DOŚWIADCZENIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sebastian Muszyński Rafał Staniszewski Marcin Bittel TRZĘSIENIE ZIEMI FALE SEJSMICZNE SKALA RICHTERA MOMENT SEJSMICZNY ZADANIE DOŚWIADCZENIE."— Zapis prezentacji:

1 Sebastian Muszyński Rafał Staniszewski Marcin Bittel TRZĘSIENIE ZIEMI FALE SEJSMICZNE SKALA RICHTERA MOMENT SEJSMICZNY ZADANIE DOŚWIADCZENIE

2  Trzęsienie ziemi to naturalny wstrząs lub seria wstrząsów gruntu, zainicjowana pod powierzchnią Ziemi i rozchodzących się w postaci fal sejsmicznych. → Urządzenie, którego głównym zadaniem jest pomiar intensywności drgań skorupy ziemskiej, nazywamy sejsmografem.

3  Przestrzenne: 1. Fale podłużne Fale podłużne 2. Fale poprzeczne Fale poprzeczne  Powierzchniowe 1. Fale Rayleigha Fale Rayleigha 2. Fale Love’a Fale Love’a To one powodują trzęsienie Ziemi. Dzielimy je na:

4 o Osiągając prędkość około 3,3 km/s, o Przemieszczają się prostopadle do tego kierunku, o Mogą się rozchodzić jedynie w ciałach stałych, o Ciało poruszone tymi falami przypomina skakankę. o Osiągając prędkość około 3,3 km/s, o Przemieszczają się prostopadle do tego kierunku, o Mogą się rozchodzić jedynie w ciałach stałych, o Ciało poruszone tymi falami przypomina skakankę.

5 o Osiągają prędkość około 5,4 km/s, o Działanie oparte jest na zmianie objętości, o Przechodząc przez ciało sprawiają, że w jednym punkcie ma ono większą objętość niż w drugim, o Mogą się rozprzestrzeniać w trzech stanach skupienia. o Osiągają prędkość około 5,4 km/s, o Działanie oparte jest na zmianie objętości, o Przechodząc przez ciało sprawiają, że w jednym punkcie ma ono większą objętość niż w drugim, o Mogą się rozprzestrzeniać w trzech stanach skupienia.

6 o Odkryte w 1885 roku, o Wywołują większość wstrząsów, które odczuwamy podczas trzęsienia ziemi. o Są bliźniaczo podobne do fal powstałych na powierzchni wody, do której wrzucono kamień. o Odkryte w 1885 roku, o Wywołują większość wstrząsów, które odczuwamy podczas trzęsienia ziemi. o Są bliźniaczo podobne do fal powstałych na powierzchni wody, do której wrzucono kamień.

7 o Odkryte w 1911 roku, o Wzbudzają ruchy poziomych ciał, które są prostopadłe do rozchodzenia się fal, o Ciało poruszone tego typu falą przypomina sinusoidę lub węża. o Odkryte w 1911 roku, o Wzbudzają ruchy poziomych ciał, które są prostopadłe do rozchodzenia się fal, o Ciało poruszone tego typu falą przypomina sinusoidę lub węża.

8 Skala trzęsienia Ziemi stworzona przez Richtera Określa się ją wzorem: M = log(I/S) W którym: I – amplituda największego wychylenia zapisanego przez sejsmograf w odległości 100 km od epicentrum S – intensywność dla „przeciętnego trzęsienia” (którego amplitudą jest 1 mikron = cm)

9  Z uwagi na fakt, iż jest to skala logarytmiczna, każdy kolejny stopień skali oznacza dziesięciokrotnie silniejsze trzęsienie ziemi.  Przykładowo trzęsienie ziemi w skali 6 jest 10 razy silniejsze niż od tego w skali 5.

10 Jedno z trzęsień ziemi miało miejsce w San Francisco w 1906 roku. W skali Richtera osiągnęło ono wartość równą 8.3. Tego samego roku odnotowano inne trzęsienie ziemi w Ameryce Płd., które było 4 razy silniejsze od tego mającego miejsce w San Francisco. Wyznacz wartość trzęsienia ziemi, które nastąpiło w Ameryce Południowej. Dane: M SF - wartość trzęsienia ziemi w San Francisco I SF - intensywność trzęsienia ziemi w San Francisco M AP - wartość trzęsienia ziemi w Ameryce Południowej I AP - intensywność trzęsienia ziemi w Ameryce Południowej S - intensywność dla „przeciętnego trzęsienia ziemi”

11  M SF = log(I SF /S) = 8.3  I SF = 4 I AP  M AP = log(I AP /S)  log(I SF /S) = 8.3  M AP = log(4I SF /S)  M AP = log(4I SF /S) = log(4I SF ) – log(S) = log4 + log(4I SF ) – log(S) = log4 + log(I SF /S) = log = =  M AP = 8.9 Odp. Wartość trzęsienia ziemi w Ameryce Płd. wyniosła 8.9. Prawda, że proste?

12  Obecnie najbardziej wiarygodną miarą dla największych trzęsień ziemi jest pomiar momentu sejsmicznego. Określany jest wzorem: M 0 = E  A  u E - moduł sztywności ośrodka skalnego w którym dochodzi do trzęsienia A - powierzchnia uskoku jaka zostaje rozerwana w wyniku wstrząsu u - średnie przesunięcie mas skalnych podczas trzęsienia

13 ODLEGŁOŚĆ(CM)2040 WYSOKOŚĆ(CM) CZĘSTOTLIWOŚĆ 1.5 Hz24 dB24.5 dB25 dB24.5 dB25 dB25.5 dB 3 Hz25.5 dB26 dB26.5 dB25 dB25.5 dB26 dB 4.5 Hz26 dB27 dB28 dB26 dB27 dB28 dB Mając ciężarek o m=971g i 50cm linijkę odmierzyliśmy dwie długości (20 i 40 cm) od czujnika. Zaczęliśmy spuszczać ciężarek z trzech wysokości, przy różnych częstotliwościach. Oto otrzymane wyniki: →

14  Po uwzględnieniu wzoru na pracę (P=W/t), otrzymaliśmy dane wynikowe w dżulach. → ODLEGŁOŚĆ(CM)2040 WYSOKOŚĆ(CM) CZĘSTOTLIWOŚĆ 1.5 Hz24 J16.3 J12.5 J24.5 J16.7 J12.75 J 3 Hz25.5 J17.3 J13.25 J25 J17 J13 J 4.5 Hz26 J18 J14 J26 J18 J14 J

15      ejsmiczne.html ejsmiczne.html       Encyklopedia PWN

16


Pobierz ppt "Sebastian Muszyński Rafał Staniszewski Marcin Bittel TRZĘSIENIE ZIEMI FALE SEJSMICZNE SKALA RICHTERA MOMENT SEJSMICZNY ZADANIE DOŚWIADCZENIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google