Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ różnych napojów na wzrost i rozwój roślin. Cele projektu: kształtowanie badawczego sposobu myślenia; pogłębianie zdolności pracy w grupie; zdobywanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ różnych napojów na wzrost i rozwój roślin. Cele projektu: kształtowanie badawczego sposobu myślenia; pogłębianie zdolności pracy w grupie; zdobywanie."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ różnych napojów na wzrost i rozwój roślin

2 Cele projektu: kształtowanie badawczego sposobu myślenia; pogłębianie zdolności pracy w grupie; zdobywanie wiedzy w dziedzinie biologii, chemii i matematyki; kształtowanie kreatywności i logicznego sposobu myślenia; poznawanie słownictwa typowo badawczego w rożnych językach;

3 Po co roślinom fotosynteza? Fotosynteza to proces odżywiania u roślin, polegający na wytwarzaniu dla siebie pokarmu z wody, dwutlenku węgla i soli mineralnych pod wpływem światła słonecznego. Co się stanie, jeśli zamiast wody dostarczymy roślinie innych substancji? Czy wpłynie to na jej wzrost oraz rozwój?

4 Problem badawczy: Szkodliwy wpływ soku pomarańczowego, „Coca Coli” i napoju energetyzującego na wzrost i rozwój fasoli. Hipoteza: Podlewanie fasoli sokiem pomarańczowym, „Coca Cola” i napojem energetyzującym niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój rośliny. Obiekt badań: nasiona fasoli Materiały: osiem pojemników z taka sama ilością gleby, woda destylowana, sok pomarańczowy „Riviva”, „Coca Cola”, napój energetyzujący „BePower”

5 Próba kontrolna W jednym pojemniku z glebą sadzimy nasiona fasoli i podlewamy je wodą destylowaną. Próba badawcza W pozostałych pojemnikach z glebą sadzimy nasiona fasoli i podlewamy sokiem pomarańczowym, „Coca Colą” i napojem energetyzującym.

6 Co robimy? – przebieg doświadczenia Przez pierwsze dwa tygodnie (do momentu pojawienia się pierwszych kiełków rośliny) wszystkie pojemniki z nasionami podlewamy woda destylowaną Następnie wyrośnięte rośliny podlewamy wodą, sokiem pomarańczowym, „Coca Cola” i napojem energetyzującym co 3-4 dni i obserwujemy.

7 Dzień pierwszy

8 Dzień piąty – nasze fasolki wciąż nie kiełkują

9 Dzień siódmy – pojawiają się pierwsze kiełki

10 Dzień dziewiąty

11 Dzień dwunasty

12 Dzień piętnasty

13 Dzień dwudziesty

14 Długości łodyg napój dzień wodaSok pomarańczowy Coca colaNapój energetyzujący pierwszy0cm piaty0cm siódmy2-3cm 1-3cm3-4cm dziewiąty4-5cm5-6cm4-7cm5-7cm dwunasty10-12cm9-10cm5-10cm9-12cm piętnasty15-18cm10-12cm15-16cm15-18cm dwudziesty20-25cm10-12cm16-2015-18

15 Długości najdłuższych łodyg w poszczególnych dniach [cm] dzień

16 Różnice w wyglądzie liści WODA Liście odpowiednio rozwinięte – średnio długość 5cm, szerokość 4cm SOK POMARAŃCZOWY Liście słabo rozwinięte, poskręcane – średnio długość 2,5cm, szerokość ok. 1cm

17 COCA COLA Liście dobrze rozwinięte - średnio długość 4cm, szerokość 2,5cm NAPÓJ ENERGETYZUJĄCY Liście dobrze rozwinięte, ale lekko poskręcane – długość 3,5cm, szerokość ok. 2cm

18 Ilość liści w każdej doniczce także była różna: Fasolka w wodzie miała około 20 dużych liści. Fasolka w soku pomarańczowym posiadała około 10 małych, gnijących i poskręcanych liści. Fasolce podlewanej Coca Colą wyrosło około 12-15 średniej wielkości liści. Fasolka w doniczce z napojem energetyzującym miała około 14-16 średniej wielkości liści.

19 Korzenie fasolek

20 Pleśń na powierzchni gleby

21 Skąd się wzięła pleśń? Przyczyną pojawienia się pleśni jest cukier znajdujący się w wymienianych napojach (z wyjątkiem wody). Najgrubszą warstwą pleśni pokryta była gleba fasolki podlewanej sokiem pomarańczowym, a cieńszą gleba podlewana Coca Colą i napojem energetycznym. „Czysta” powierzchnia była tylko u fasolki, którą podlewano wodą.

22 Jaki wpływ na roślinę miała pleśń? Ilość występowania pleśni przekłada się na wzrost rośliny. Najwyższa była ta podlewana wodą (brak pleśni), niższe fasolki były podlewane Coca Colą i energetykiem (cienka warstwa pleśni), a najmniej rozwinięta była podlewana sokiem pomarańczowym (grubsza warstwa pleśni).

23 Różnice między roślinami podlewanymi wodą a napojami słodzonymi wodanapoje słodzone duże, dobrze rozwinięte liście o średniej długości 5cm, małe, słabo rozwinięte, poskręcane liście o średnich długościach od 2,5cm do 4 cm około 20 liści średnio od 10 do 16 liści wysoka roślina w granicach 20-25cm roślina mniejsza od 10 do 20cm „czysta” powierzchnia gleby powierzchnia gleby pokryta pleśnią

24 Wniosek Rośliny niepodlewane wodą wykazują różnice w długości łodyg, wielkości oraz ilości liści, mogą być niezdrowe ze względu na glebę pokrytą pleśnią, a do tego wiąże się to z niezwykłe nieprzyjemnym zapachem, więc NIE POLECAMY!

25 Link do strony internetowej www.projektzmatematyki.net

26 Dziękujemy za uwagę Opracowały: Bukowska Natalia Mazur Małgorzata Pawlicka Agata


Pobierz ppt "Wpływ różnych napojów na wzrost i rozwój roślin. Cele projektu: kształtowanie badawczego sposobu myślenia; pogłębianie zdolności pracy w grupie; zdobywanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google