Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"— Zapis prezentacji:

1 1 marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 Żołnierze wyklęci – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40 i 50 XX wieku.

3 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

4 To, co przeżyło jedno pokolenie , Drugie przeplata w sercu i pamięci; I tak pochodem idą cienie… cienie … Aż się następne znów za krew poświęci! Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają. Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe. Wszystko splata się w jedną narodową pamięć. Ona przeszłości i przyszłości sięga Przez serce żywe, co w sercach nam bije, Bo wolność to jest tyle, ilu nas poległo I wolność to jest tyle, ilu nas żyje!

5 Danuta Siedzikówna „Inka”

6 „ Jest mi smutno, że muszę umierać
„ Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” - to były ostatnie pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny , pseudonim „Inka” zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12.

7 „Jak to jest- zabić nastolatkę. Blask zgasić w oczach, zamknąć usta
„Jak to jest- zabić nastolatkę? Blask zgasić w oczach, zamknąć usta? Przerwać marzenia, co ukradkiem Snuły się nawet w celi pustej? Ktoś wydał wyrok i żył dalej. Ktoś milczał- nie wydobył głosu. Ktoś prawdy nie chce słuchać wcale. Ktoś ma awersję do patosu…

8 Lecz to zdarzyło się pod słońcem. Umarła pięknie jak natchniona
Lecz to zdarzyło się pod słońcem! Umarła pięknie jak natchniona! Na krzyżu Chrystus konający Otworzył Ince swe ramiona” Inka ( ) – Pisane tej nocy

9 Zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu stawiany w latach przez partyzantkę antykomunistyczną już od dawna przez wielu historyków nazywany jest ostatnim narodowym powstaniem. Przez szeregi powojennego podziemia działającego na ziemiach Polski przewinęło się ok. 200 tys. ludzi, z czego w samym tylko 1945 r. około 20 tysięcy biło się z bronią w ręku w oddziałach partyzanckich. Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek.

10 Stanisław Sojczyński „Warszyc”

11 Antoni Heda „Szary”

12 Jan Borysewicz „Krysia”

13 Anatol Radziwonik „Olech”

14 Mieczysław Niedziński „Men”

15 Łukasz Ciepliński „Pług”

16 Marian Bernaciak „Orlik”

17 Hieronim Dekutowski „Zapora”

18 Zdzisław Broński „Uskok”

19 Bracia Taraszkiewicze - „Jastrząb” i „Żelazny”

20 Jan Leonowicz „Burta”

21 Hieronim Piotrowski „Jur”

22 Tadeusz Zieliński „Igła”

23 Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan”

24 Michał Bieżyński „Sęp”

25 Kazimierz Żebrowski „Bąk”

26 Mieczysław Dziemieszkiewicz „Roj”

27 Henryk Flame „Bartek”

28 Antoni Żubryd „Zuch”

29 Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

30 Zdzisław Badocha „Żelazny”

31 Zygmunt Błażejewicz „Zygmunt”

32 Władysław Łukasiuk „Młot”

33 Kazimierz Kamieński „Huzar”

34 Mieczysław Wądolny „Mściciel”

35 Ks.Władysław Gurgacz „Sem”

36 Ostatni z Wyklętych Józef Franczak „Lalek”

37 „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Józef Piłsudski

38 „Przysięgam Panu Bogu w wierności Polsce trwać.
Na mej ojczyzny progu w walecznym szyku stać. Za sztandar cześć i prawa ochoczo ruszać w bój. Jak każe mi ustawa i honor każe mój. Wypełniać w lot rozkazy, tajemnic wojska strzec. Jak żołnierz żyć bez skazy, gdy trzeba, mężnie lec. Zachować tajemnicę, nie zdradzać braci swych W potrzebie paść ofiarą za Ojczyznę i wiarę Przysięgi tu złożonej dotrzymać, abym mógł Na krzyżu umęczony, tak mi dopomóż Bóg”.

39


Pobierz ppt "1 marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google