Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„NIE WSZYSTEK UMRĘ…” Ksiądz Prałat Adam Abramowicz w naszej pamięci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„NIE WSZYSTEK UMRĘ…” Ksiądz Prałat Adam Abramowicz w naszej pamięci."— Zapis prezentacji:

1 „NIE WSZYSTEK UMRĘ…” Ksiądz Prałat Adam Abramowicz w naszej pamięci

2 Uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku pod kierunkiem nauczyciela historii pani Beaty Jatel, uczestniczyli w roku szkolnym 2014-2015 w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Kamienie Pamięci - Z modlitwą Ojczyźnie 1939-89”, którego celem było upamiętnienie osób duchownych czynnie sprzeciwiających się złu, jakie niosły ze sobą systemy totalitarne w latach 1939–1989. VI edycji projektu patronowały słowa św. Pawła z Tarsu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. W ramach realizacji projektu uczniowie podjęli różne działania mające na celu zdobycie informacji na temat Ks. Prałata Adama Abramowicza oraz przygotowanie wystawy o tym Wielkim Kapłanie.

3 4 lutego 2015 r. – wizyta w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku Praca archiwisty w teoriii w praktyce

4 Kustosz Archiwum - Ks. Prałat Adam Szot - przewodnik i doradca „młodych historyków”

5 4 marca 2015r. Kościół p.w. Św. Rocha w Białymstoku Spotkanie z proboszczem Ks. Prałatem Tadeuszem Żdanukiem Lekcja historii i patriotyzmu w świątyni będącej dziełem życia ks. Adama Abramowicza

6 Modlitwa przy grobie Ks. Prałata Adama Abramowicza

7 16 marca 2015r. Spotkanie warsztatowe w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

8 23 marca 2015 r. Spotkanie z p. Grażyną Herendi z domu Filipowicz Córka żołnierza AK - Józefa Filipowicza pseudonim „Filip”, opierając się na wspomnieniach swojego Ojca, przybliżyła postać księdza jako niestrudzonego duszpasterza Armii Krajowej

9 Opisując działalność niezwykłego kapłana, który wówczas nosił pseudonim „Stary” oraz jego powiązania z okręgiem białostockim Armii Krajowej, pani Grażyna posiłkowała się dokumentem odnalezionym w domu rodzinnym, a należącym do Ojca – Józefa, który uczniowie mogli zobaczyć i samodzielnie odnaleźć w nim nazwisko księdza Abramowicza.

10 11 kwietnia 2015r. Spotkanie z 90- letnią siostrą Rafaelą Luda ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny Opowieść o ważnych dla Polski i niebezpiecznych czasach - wspomnienia o ks. Abramowiczu wieloletniej pracownicy kancelarii parafialnej: „ciepły i troszczący się „jak ojciec” o swoich parafian, zaangażowany nie tylko w budowę kościoła, ale też w wychowanie patriotyczne dzieci oraz walkę o wolność i godność każdego człowieka”

11 Finał Projektu „Kamienie Pamięci”

12 W ramach realizacji projektu uczniowie przeżyli jedną z ciekawszych przygód w swoim dotychczasowym życiu. Młodzi ludzie wychodząc poza mury szkoły spotkali na swojej drodze bezpośrednich świadków historii. Słuchając niezwykłych opowieści, trzymając w dłoniach różne dokumenty i materiały źródłowe, mogli odbyć w wyobraźni „podróż” swoistym wehikułem czasu. Największą wartością dla uczniów i pewnego rodzaju nagrodą za zaangażowanie w projekt była Wielka Lekcja Patriotyzmu. Młodzież nauczyła się, że nie tylko opowieści o odwadze, poświęceniu oraz poczuciu odpowiedzialności za wolną Ojczyznę mogą świadczyć o prawdziwym patriotyzmie. To także zaangażowanie w pomoc potrzebującym w ramach archidiecezjalnej Caritas, to troska o najmniejszych podczas tworzenia przedszkola czy szkoły przy parafii. To w końcu dbanie o najwyższą jakość tworzonych przez Polaków dzieł, czego dowodem jest kościół p.w. św. Rocha wymieniany wśród 100 najważniejszych rozwiązań architektonicznych XX wieku na świecie. Podczas działań podejmowanych w ramach realizacji projektu uczniowie spotykali się z ogromną życzliwością osób poproszonych o pomoc. Udział w projekcie był dla nich po prostu przyjemnością.

13 Efektem prac podjętych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego IPN „Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939-89” jest wystawa „Ksiądz Prałat Adam Abramowicz – człowiek wielkiej odwagi i czynu”.

14 Prezentacja wystawy w kościele św. Rocha w Białymstoku czerwiec 2015r.

15 Podziękowania kierujemy w stronę instytucji i osób wspomagających realizację projektu, a są to: - Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku, ks. Prałat Adam Szot kustosz Archiwum Archidiecezjalnego, - Ks. Prałat Tadeusz Żdanuk - proboszcz parafii p.w. św. Rocha w Białymstoku, - pani Grażyna Herendi z domu Filipowicz, córka żołnierza AK - Józefa Filipowicza pseudonim „Filip”, - Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Białymstoku i w Komorowie, w sposób szczególny siostra Rafaela Józefa Luda. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pana Karola Usakiewicza pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, za osobiste zaangażowanie i pomoc przy poszukiwaniu wszelkich informacji.


Pobierz ppt "„NIE WSZYSTEK UMRĘ…” Ksiądz Prałat Adam Abramowicz w naszej pamięci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google