Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atrakcje turystyczno – przyrodnicze powiatu piaseczyńskiego Marcin Jaśkiewicz – studia podyplomowe, blok turystyczny – podstawy turystyki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atrakcje turystyczno – przyrodnicze powiatu piaseczyńskiego Marcin Jaśkiewicz – studia podyplomowe, blok turystyczny – podstawy turystyki."— Zapis prezentacji:

1 Atrakcje turystyczno – przyrodnicze powiatu piaseczyńskiego Marcin Jaśkiewicz – studia podyplomowe, blok turystyczny – podstawy turystyki

2 Gmina Piaseczno graniczy od północy z Lasem Kabackim a od południa z terenami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, który wraz ze strefami chronionego krajobrazu zajmuje ponad 25 proc. powierzchni gminy. Z tego powodu Piaseczno cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców aglomeracji warszawskiej chcących uciec od zgiełku wielkiego miasta. Każdy kto zdecyduje się spędzić w Piasecznie weekend znajdzie tu coś dla siebie. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest ponad stuletnia kolej wąskotorowa, która oferuje cotygodniowe, niedzielne wycieczki. Na terenie gminy znajdują się obiekty pochodzące sprzed II wojny światowej. Z myślą o odwiedzających opracowane zostały trzy trasy spacerowe. Pierwsza oprowadza po starym Piasecznie, prezentując najciekawsze architektonicznie budynki, druga zaczyna się na rynku i prowadzi do Zalesia Dolnego, trzecia zaś umożliwia zwiedzenie samego Zalesia z jego licznymi atrakcjami. W mieście stale rozwija się oferta gastronomiczna oraz rekreacyjna. Warto wziąć udział w corocznych imprezach cyklicznych takich jak: Teatralia Sobótkowe, Jarmark Piaseczyński, Kiermasz Wielkanocny, Piknik Rodzinny, Hard Core Festiwal, Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej, MTB Maraton. Niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia turystyki weekendowej są również najbliższe okolice Piaseczna. Szczególnie godne polecenia są: uzdrowisko Konstacin-Jeziorna, historyczne miasto Góra Kalwaria oraz ruiny zamku w Czersku.

3 Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa Niewątpliwą atrakcją turystyczną gminy jest kolej wąskotorowa, która jeździ już od ponad 100 lat. Trasa prowadzi przez malownicze okolice, po równinnym terenie z rozległymi sadami owocowymi, kompleksami stawów, dolinami rzek. Kolej jeździ na trasie: Piaseczno - Tarczyn - Piaseczno. Kursuje regularnie w każdą niedzielę. Trasa prowadzi przez malownicze okolice, po równinnym terenie z rozległymi sadami owocowymi, kompleksami stawów, dolinami rzek. W programie wycieczek przewidziane jest zwiedzanie hodowli strusi afrykańskich w Gołkowie oraz przystanek w Runowie na piknik. Istnieje także możliwość zamówienia pociągu na specjalne imprezy.

4 Kolonia Artystyczna w Zalesiu Dolnym Kolonia artystyczna to miejsce, gdzie życie staje się kształtem sztuki. Kolonia artystyczna to nie tylko plenerowa praca twórcza, to także to styl życia i codzienność. Styl rozpowszechniony na początku XX wieku m.in. w Kazimierzu nad Wisłą, Zakopanem, oraz w podkrakowskich Bronowicach. To tam przyjeżdżali artyści czy pisarze, by móc czerpać twórcze inspiracje z szeroko pojmowanego krajobrazu. Zalesie Dolne to miejsce, gdzie równie chętnie przyjeżdżali i osiedlali się artyści, pisarze, inteligencja. Ten stan trwa do dzisiaj. Kolonia Artystyczna oferuje sztukę współczesną, atrakcyjne i unikatowe przedmioty do wyposażenia wnętrz, idealne na prezenty ślubne i okolicznościowe. Kolonia Artystyczna to magiczne miejsce oferujące również wydarzenia kulturalno-artystyczne: spotkania z artystami wystawy koncerty promocje książki rozmowy o sztuce Wybierz się na spacer po zalesiańskich okolicach i zatrzymaj się przy ulicy Dębowej nieopodal alei Kasztanów. Posłuchaj z nami muzyki, porozmawiaj, wypij herbatę.

5 Linowy Park Przygody Linowy Park Przygody - "Małpi Gaj" znajduje się na terenie uroczyska Zimne Doły koło Zalesia Górnego. Na wszystkich, chcących sprawdzić swoje umiejętności i zmierzyć się ze strachem czekają tam przeprawy linowe pomiędzy najwyższymi drzewami, kolejka tyrolska, wspinaczka i zjazdy po linach i inne atrakcje. Wszystko to pod okiem wytrawnych instruktorów i przy użyciu atestowanego sprzętu alpinistycznego.

6 Miasteczko Westernowe w Runowie Miasteczko Westernowe w Runowie – to wyjątkowe miejsce, położone zaledwie 25 km od centrum Warszawy. Znajduje się tu wiele atrakcji zapewniających niecodzienną zabawę dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Każdego sezonu, miasteczko prezentuje ekscytujące zestawy programów wprowadzających w westernowy klimat. Tutaj, każdy może cofnąć się do tamtych czasów, bowiem stary zachód odsłania swoje prawdziwe oblicze na waszych oczach. Ponad 30 różnych atrakcji, jest udostępnionych każdego dnia i to one pozwalają wnieść w nasze życie elementy życia i historii Dzikiego Zachodu. Umożliwiamy przejazdy ręcznymi drezynami, a także przejazdy po rozległych terenach wozem traperskim, gdzie towarzyszy nam muzyka country&western oraz pasjonujące opowieści i opisy lokalnych atrakcji w wykonaniu woźnicy.

7 Spływy kajakowe rzeką Jeziorką Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie gminy Piaseczno są organizowane od wiosny 2012 roku spływy kajakowe rzeką Jeziorką, która pięknie wije się przez naszą gminę. Spływ zapewnia niezapomniane przeżycia oraz jedyne w swoim rodzaju widoki dostępne tylko z pozycji kajaka. Otaczająca koryto rzeki przyroda sprawia, że zaledwie kilkanaście kilometrów od Warszawy, kilka od centrum Piaseczna można poczuć się jak na Mazurach. Dzięcioły, łabędzie, liczni wędkarze, różnorodne mijane krajobrazy, wijący się niczym górskie serpentyny nurt rzeki, zabytkowe kamienice w okolicach Konstancina - to istny raj dla oka, ucha i duszy każdego miłośnika turystyki aktywnej.

8 Ośrodek Wisła w Zalesiu Górnym Ośrodek Wisła jest miejscem wypoczynku i rekreacji rodzinnej, miejscem uprawiania sportów i placem zabaw dla dzieci i młodzieży, a także miejscem ciekawych wydarzeń. Na terenie Ośrodka, zlokalizowanego przy ul. Wczasowej 1 w Zalesiu Górnym, działają cztery punkty restauracyjne, a sam Ośrodek ma składa się z trzech stref: bulwaru, basenu i lasu. Ze względu na ukształtowanie terenu na 300 m brzegu jeziora koncentrować się będzie większość atrakcji: wyciągi do wakeboardu, restauracje ogródki z zabawkami dla małych dzieci wypożyczalnia sprzętu pływającego (ok. 70 jednostek pływających - kajaki, rowery wodne, łódki wiosłowe, SUP'-y) Do dyspozycji najmłodszych są dwa ogródki wraz z wypożyczalnią zabawek.

9 Ratusz Budynek ratusza jest usytuowany w północnej pierzei rynku. Wybudowany został według projektu Hilarego Szpilowskiego w 1823 r. w stylu klasycystycznym, z cegły, otynkowany. Budynek jest na planie kwadratu, piętrowy czterokondygnacyjną wieżą, lekko wysuniętą z osi fasady. Fasada została rozczłonkowana trzema gzymsami kordonowymi, a okna przyziemia w półkoliście zamkniętych wnękach zwieńczono kluczami z maskami. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z klatką schodową na osi. W 1948 r. umieszczono na wieży godło Piaseczna. W 1969 roku rzemiosło piaseczyńskie ufundowało z okazji 540. rocznicy nadania praw miejskich dla ratusza zegar wieżowy. Na ścianie frontowej znajdują się dwie tablice. Odsłonięta w 1990 r. tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz odsłonięta w 2004 r. tablica poświęcona W. Witosowi. Obecnie w ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego.

10 Dworek zwany "Poniatówką" Dworek w parku chyliczkowskim wzniósł prawdopodobnie Franciszek Ryx - od 1774 r. starosta piaseczyński. Według tradycji w dworku u Ryxa bywał książę Józef Poniatowski, stąd jego nazwa. Obecnie istniejący budynek wybudowany został w stylu romantycznym prawdopodobnie na początku XIX w. Usytuowany jest pośrodku parku, na osi ścieżki z miasta. Wzniesiony został z cegły, otynkowany; na planie prostokąta, dwu i półtraktowy. Na osi poprzecznej znajdują się dwa ganki. Dobra Chyliczki, do których należała "Poniatówka" w 1839 r. zostały zlicytowane. Majątek ośmiokrotnie zmieniał właścicieli, aż do roku 1891, kiedy został nabyty wraz z 4 włóknowym gospodarstwem przez Cecylię hr. Plater-Zyberkównę. Ona to ufundowała i założyła w Chyliczkach żeńską Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. "Poniatówka", jako budynek szkolny, pełniła funkcje mieszkalne dla nauczycielek, a następnie dla dziewcząt.

11 Kościół Św. Anny w Piasecznie Kościół Św. Anny w Piasecznie - Pierwotny, drewniany kościół z ok. 1350 r. nosił wezwanie św. Macieja i Anny. Około 1555 r. wzniesiono istniejący do dziś murowany kościół, któremu nadano wezwanie Wszystkich Świętych. Podupadłą w skutek wojen szwedzkich świątynię, odrestaurowano w 1736 r. z inicjatywy Aleksandra Sułkowskiego, starosty piaseczyńskiego. Wówczas kościół przebudowano wg planów C. F. Pöppelmanna, nawiązując wystrojem wnętrz do baroku. Kościół ma jednakże cechy późnogotyckie. Zbudowany został z cegły bez użycia tynków (z wyjątkiem szczytów fasad). Na wschodniej fasadzie znajduje się trójkątny szczyt, rozczłonkowany ceglanymi łukami. Poniżej szczytu można zobaczyć dekoracyjny, szeroki fryz. Na osi fasady w arkadowej wnęce znajduje się późnobarokowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Fasada zachodnia charakteryzuje się oszkarpowanymi narożami, z kruchtą. Od północy stoją współcześnie dobudowana kaplica św. Krzyża i zakrystia z salką na poddaszu. Kościół wzniesiony jest na rzucie prostokąta, jednonawowy. Prezbiterium oddzielono od nawy ostrołukiem, gdzie niegdyś umieszczona była belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania, z której zachował się krzyż z XVI w. (obecnie w nowej, bocznej kaplicy św. Krzyża). Drugi zachowany krzyż z postacią Marii Magdaleny, rokokowy z 2. poł. XVIII w. znajduje się w prezbiterium. Z roku 1555 pochodzą fragmenty malowideł przedstawiające Mękę Pańską, odkryte w części prezbiterialnej. Ołtarz główny architektoniczny flankowany przez dwie bramki, na których widnieją inicjały Aleksandra Sułkowskiego. Retabulum ołtarzowe z obrazem św. Trójcy z pierwszej połowy XVIII w. i glorią. Dwa ołtarze boczne także architektoniczne z rzeźbami aniołów w zwieńczeniu. Obrazy: Matka Boska z Dzieciątkiem z ok. poł. XVIII w. i św. Anna ze św. Joachimem naucza Marię z XVIII/XIX w. Uwagę zwracają także 3 późnogotyckie portale, zwłaszcza ten z prezbiterium, z kutymi drzwiami z kratownicą.

12 Kościół w Jazgarzewie Dawniejsze Jazgarzewo nad Jeziorką należy do najstarszych wsi na Mazowszu. Parafia w Jazgarzewie istniała już w 2 poł. XIV w. Pierwszy drewniany kościół był pod wezwaniem św. Wawrzyńca i Zofii. Stary kościół w połowie XVIII w. popadł w ruinę i wybudowano nowy, także drewniany. W 1915 r. podczas walk rosyjsko- niemieckich kościół spalił się. Nowy, już murowany, zaprojektowany przez arch. Konstantego Jakimowicza, wzniesiono na miejscu poprzednich. Konsekracja świątyni odbyła się 13 października 1929 r. Parafia otrzymała nowego patrona - św. Rocha.

13 Dzwonnica Drewniana z pierwszej połowy XIX w. z dzwonem "August" z 1946 r. Na planie kwadratu, w konstrukcji słupowo-zastrzałowej, oszalowana, z olistwowaniem.

14 Cmentarz żydowski Usytuowany przy ul. Tuwima powstał w latach 1868-1870. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilkanaście macew. Na terenie cmentarza znajduje się pomnik pamięci rozstrzelanych tu ok. 60 Polaków i Żydów w latach 1942-44.

15 Szkoła Plater-Zyberkówny Neoklasycystyczny budynek w południowej części parku miejskiego to gmach Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach. Szkoła rozpoczęła swą działalność w 1891 r. Początkowo mieściła się w starych zabudowaniach folwarcznych. W 1899 r. położono kamień węgielny pod nowy gmach szkoły, poświęcony przez ks. proboszcza Feliksa Matulewicza. Przeniesienie odbyło się w 1902 r. Część budynku przeznaczono na kaplicę, która jest czynna od momentu budowy. Wyposażenie kaplicy pochodzi z końca XIX w. Na uwagę zasługuje obraz Pawła Szyndlera Matki Boskiej Częstochowskiej - Pani Chyliczkowskiej cudami słynący. Na ścianie bocznej kaplicy w niszy, umieszczono figurę św. Jozefata Kuncewicza. Dzisiaj w budynku mieści się Katolickie Liceum Ogólnokształcące dla dziewcząt im. Cecylii Plater- Zyberkówny.

16 WILLA GIENIGRÓDEK W Piasecznie u zbiegu ulic Gerbera i ks. Czajewicza znajduje się piękna willa w stylu neogotyckim. Powstała w 1907 roku, ale o jej początkach nie wiadomo zbyt wiele, gdyż archiwum spłonęło. Podobno zbudował ją architekt-inżynier z Warszawy - budowniczy więzienia rakowieckiego i hipoteki warszawskiej Mikołaj Możdzeński lub Antoni Mazurkiewicz. Nazwał ją na cześć swojej żony „Gienigródek”. Niestety żonie nie podobało się sąsiedztwo cmentarza i nie chciała tam zamieszkać. Posiadłość tę sprzedano małżeństwu Ignacemu i Aleksandrze z Olejniczaków Łaszkiewiczom. Do całości dołączono „Willę Swobodę”. W 1923 r. właściciele sprzedali całość Ignacemu i Aleksandrze (z domu Szwajcówna) Myślickim i wyjechali do Ameryki. Po wojnie nowymi właścicielami zostali małżonkowie Stanisław i Marianna z domu Markowska (z rodu Bernatowiczów) Łukjaniukowie i do tej pory willa jest w posiadaniu rodziny. „Willa Gienigródek” znajdowała się kiedyś na skraju miasta w zalesionej okolicy za cmentarzem przy ul. Leśnej 23, otoczona dużym ogrodem, drzewami i krzewami ozdobnymi. Oprócz dużego domu w bliskiej okolicy znajdowały się budynki gospodarcze i piękna pompa z głową smoka. Sam dom jest ciekawy architektonicznie. Regularna bryła (10m x 10m) kryta dachówką, wieża, balkoniki, lokardy, wykusze, weranda. Piękne kute w żelazie balustrady przy balkonikach i schodach.

17 Ścieżka edukacyjna w Zalesiu Dolnym Ścieżkę edukacyjną w Zalesiu Dolnym utworzono w 2007 r. na zlecenie gminy Piaseczno. Wzdłuż trasy ulokowano siedem tablic informacyjnych, a także nowe ławki oraz kosze na śmieci. Ścieżka powstała na terenie przyległym do "Górek Szymona" oraz w rejonie Al. Kasztanów w Zalesiu Dolnym, zgodnie z przyjętym wcześniej projektem zagospodarowania tego obszaru. Projektując trasę przebiegu ścieżki oraz lokalizację tablic edukacyjnych za podstawę przyjęto zaprezentowanie możliwie największej różnorodności krajobrazu oraz elementów historycznych. Z tablic możemy więc dowiedzieć się o różnorodności biologicznej i siedliskowej Zalesia Dolnego, a także o zasłużonych mieszkańcach, stylowych obiektach architektury i historycznych losach tego terenu. Trasa ścieżki wiedzie pomiędzy ulicami: Stołeczną i Czeremchową, wzdłuż ulicy Dębowej, Jaworowej, Cisowej, na odcinku Al. Kasztanów od ulicy Wiązowej do rzeki Jeziorki a następnie wzdłuż rzeki aż do Al. Brzóz. Kończy się na malowniczym, wydmowym obszarze "Górek Szymona", stanowiących zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Taką formę ochrony przyrody utworzono na mocy rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z 2001 r. w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego dla zachowania jego wartości estetycznych.

18 Meteoryt "Baszkówka" 10 lat temu 25 sierpnia 1994 r. we wsi Baszkówka w pobliżu Piaseczna spadł jeden z najpiękniejszych, tzw. orientowanych meteorytów na świecie! W upalne popołudnie tuż przed godziną szesnastą dało się słyszeć głośny, świszczący szum dobiegający z okolic zenitu. Pracująca w tym czasie w polu mieszkanka Baszkówki podnosząc głowę do góry zauważyła jak dwieście metrów od niej ziemia wyleciała w górę. Zawołała ona swojego szwagra i jego syna. Mężczyźni znaleźli w ziemi dół o średnicy 1,5 m, wokół którego utworzyły się kręgi. W dołku, na głębokości około 25 cm znajdował się jeszcze lekko ciepły kamień. Meteoryt ma kształt kapelusza grzyba o średnicy 25-30 cm i grubości około 18 cm i wadze 15.5 kg. Powierzchnia meteorytu pokryta jest skorupką. Bardziej wypukła strona okazu jest stożkowata, pokryta zastygłymi strużkami spływającego stopu (regmagliptami), rozchodzącymi się promieniście od wierzchołka ku krawędziom, powstalymi w czasie przelotu przez atmosferę ziemską. W miejscach pozbawiopnych skorupki widoczna jest ziarnista skała koloru szarooliwkowego z rdzawymi plamkami. "Baszkówka" przechowywana jest w Instytucie Geologicznym w Warszawie, zaś jej kopię oglądać można w Muzeum Ziemi w Warszawie ul. Na Skarpie 20.

19 Słabe strony powiatu piaseczyńskiego: 1.Zanieczyszczenie wód powierzchniowych i płytkich wód podziemnych oraz zagrożenie głębszych poziomów wodonośnych (m.in. brak warstwy izolującej od powierzchni we wschodniej części powiatu). 2.Degradacja, głównie poprzez wysychanie, drobnych elementów sieci hydrograficznej: oczek wodnych, podmokłych obniżeń i początkowych odcinków cieków (m.in. wskutek wadliwej melioracji). 3.Osłabienie powiązań przyrodniczych poprzez ograniczenie ciągłości korytarzy ekologicznych o charakterze leśnym i dolinnym (np. pomiędzy Lasami Chojnowskimi a Lasami Sękocińskimi). 4.Zły stan sanitarny i nadmierna penetracja niektórych kompleksów leśnych (m.in. „dzikie” wysypiska śmieci i wylewiska nieczystości, wydeptywanie runa leśnego, płoszenie zwierząt, zagrożenie pożarowe). 5.Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, przede wszystkim w obszarach silnie zurbanizowanych (szczególnie w sezonie grzewczym) oraz wzdłuż dróg o dużym natężeniu ruchu. 6.Nadmierny hałas, związany przede wszystkim z gwałtownym rozwojem transportu samochodowego i lotniczego (północny skraj powiatu leży w strefie nalotu na pas lotniska Okęcie). 7.Daleko idące, wielokierunkowe przekształcenia środowiska przyrodniczego na niektórych obszarach (np. w strefie oddziaływania składowiska odpadów komunalnych ŁUBNA).

20 8.Możliwość występowania nadzwyczajnych zagrożeń środowiska (m.in. zagrożenie powodziowe w dolinie Wisły i – w mniejszym stopniu – w dolinach pozostałych rzek). 9.Zbyt mała liczba drobnych obszarów chronionych, przede wszystkim użytków. 10.Za mała przepustowość układu powodująca korki drogowe w godzinach 11.szczytu, zwłaszcza na drogach do Warszawy. 12.Mała elastyczność układu, wyrażająca się w braku alternatywnych dróg dojazdowych, szczególnie w relacjach do Warszawy, co powoduje lokalnie dodatkowe przeciążenie układu w godzinach szczytu komunikacyjnego. 13.Brak mostu nad Wisłą zapewniającego bezpośrednie połączenie drogowe między Konstancinem a Otwockiem. 14.Brak pełnowartościowych bezpośrednich drogowych połączeń między Piasecznem a Pruszkowem oraz między Górą Kalwarią i Prażmowem. 15.Brak sieci ścieżek rowerowych. 16.Zbyt mała sieć chodników dla pieszych. 17.Niepełne pokrycie obszaru powiatu liniami komunikacji zbiorowej (przy standardzie dojścia pieszego do przystanku nie dłuższego niż 600 m). 18.Zbyt małe częstotliwości ruchu.

21 Mocne strony powiatu piaseczyńskiego: 1.Rozległy kompleks Lasów Chojnowskich z licznymi fragmentami roślinności o charakterze zbliżonym do naturalnego i ostojami zwierzyny, będący ważnym ogniwem regionalnego systemu przyrodniczego aglomeracji warszawskiej. 2.Szereg mniejszych kompleksów leśnych, tworzących – w połączeniu z mozaiką ekosystemów łąkowych i polnych – obszary o znacznej różnorodności biologicznej i wysokiej atrakcyjności krajobrazowej. 3.Szeroka dolina Wisły (łącznie z wysoką skarpą) z bogactwem zbiorowisk roślinnych i ważnymi ostojami ptaków (szczególnie w strefie międzywala), będąca podstawowym elementem krajowej sieci ekologicznej. 4.Dolina Jeziorki oraz mniejsze doliny jej dopływów (przede wszystkim Tarczynki, Strugi z Głoskówką oraz Czarnej i Małej), tworzące w granicach powiatu spójny system hydrograficzny. 5.Zespoły stawów (przede wszystkim w rejonie Zalesia Górnego i Tarczyna) oraz ciągi starorzeczy, mniejsze zbiorniki i oczka wodne, a także podmokłe zagłębienia, zwiększające retencję wodną. 6.Bogate zasoby wód podziemnych, związane z położeniem wschodniej części powiatu w zasięgu Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 222 Dolina Środkowej Wisły oraz występowanie wód leczniczych (tężnia w Konstancinie-Jeziornie) i geotermalnych. 7.Gleby wysokich klas bonitacyjnych (przede wszystkim w gminach Lesznowola, Konstancin- Jeziorna i Góra Kalwaria), sprzyjające rozwojowi produkcji warzywniczej i sadowniczej. 8.Czyste powietrze atmosferyczne w przeważającej części powiatu 9.Zabudowa mieszkaniowa wśród zieleni leśnej, parkowej i ogrodowej (przede wszystkim w Zalesiu Górnym i Zalesiu Dolnym oraz w Konstancinie-Jeziornie), nawiązująca do idei miast – ogrodów.

22 Dziękuje za uwagę !!!


Pobierz ppt "Atrakcje turystyczno – przyrodnicze powiatu piaseczyńskiego Marcin Jaśkiewicz – studia podyplomowe, blok turystyczny – podstawy turystyki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google