Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ATLAS ROŚLIN OZDOBNYCH I KRZEWÓW ROSNĄCYCH NA SKALNIAKU PRZY PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. KS. J. POPIEŁUSZKI W NIECZAJNIE GÓRNEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ATLAS ROŚLIN OZDOBNYCH I KRZEWÓW ROSNĄCYCH NA SKALNIAKU PRZY PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. KS. J. POPIEŁUSZKI W NIECZAJNIE GÓRNEJ."— Zapis prezentacji:

1 ATLAS ROŚLIN OZDOBNYCH I KRZEWÓW ROSNĄCYCH NA SKALNIAKU PRZY PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. KS. J. POPIEŁUSZKI W NIECZAJNIE GÓRNEJ

2 Barwinek Drobna, zimozielona krzewinka osiągająca wysokość do 20 cm. Łodygi zdrewniałe dołem, pokładające się i zakorzeniające. Osiągają długość do 1 m. Łodygi kwiatowe wyprostowane, wzniesione.. Liście naprzeciwległe, skórzaste, całobrzegie, eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, do 5 cm długości, krótkoogonkowe. Kwiaty niebieskie lub jasnofioletowe, obupłciowe, o średnicy około 2,5 cm, wyrastające pojedynczo w pachwinach liści.

3 Brusznica Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.), nazywana także borówką czerwoną – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. Lekko pokładająca się krzewinka, dorastająca do 15–25 cm. wysokości, o obłych, delikatnie omszonych gałązkach wyrastających gęstymi kępkami. Posiada zdrewniałe, silnie rozgałęzione podziemne rozłogi.

4 Jest to najpopularniejszy gatunek z berberysów uprawianych w Polsce. Pochodzi z Japonii. Odznacza się dużą odpornością na mróz. Ma pokrój gęstego krzewu wysokości 1-1,5 m. Jego gałązki są łukowato wygięte, liście małe, czerwone (długości 1-3 cm), pięknie przebarwiające się jesienią na różne odcienie kolorów: czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Dekoracyjne, bardzo liczne, drobne, błyszczące, intensywnie czerwone owoce zdobią krzew jesienią i zimą. Berberys czerwonolistny

5 Buk "Tricolor" Duże drzewo o silnie zaokrąglonej koronie i niezwykle efektownym zabarwieniu liści. Liście na wiosnę purpurowe, błyszczące, z różowym obrzeżeniem, później zielenieją, a brzegi jaśnieją. Stanowisko słoneczne. Odmiana szczególnie dekoracyjna na wiosnę. Polecana do zestawień kolorystycznych.

6 Cis kolumnowy Krzew wąsko kolumnowy dorastający do 5 m. wys. i 80 cm szer., przyrastający ok. 10 cm. rocznie o małych, ciemnozielonych igłach. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne. Dobrze rośnie na słońcu i w cieniu. Polecany do nasadzeń pojedynczo lub w grupach. Ma zastosowanie w ogrodach przydomowych, skalnych, na wrzosowiskach i w kompozycjach pojemnikowych.

7 Cyprys lawsonia niebieski Jest to odmiana cyprysa o regularnym, kolumnowym, stożkowym pokroju i pięknym, intensywnie niebieskim zabarwieniu. Posadzony w miejscach osłoniętych od wiatru i o dużej wilgotności powietrza, tworzy zwarty żywopłot. Dobrze znosi warunki miejskie. Wysokość roślin do 3m.

8 Cyprysik groszkowy "FILIFERA AUREA" Wolno rosnący krzew o pokroju kopulastym dorastający do 1 m. wys. i 2 m. szer. o przyroście rocznym ok. 5 cm. Pędy nitkowate, żółto-złociste. Szczególnie intensywnie wybarwione są młode przyrosty rosnące w pełnym słońcu. Cenna odmiana, do ogrodów skalnych i na wrzosowiska.

9 Krzew o płożących i często zakorzeniających się pędach, o wys. do 0,15 m. i 0,7 m. średnicy. Liście zimozielone, skórzaste, drobne, jajowate do zaokrąglonych. Kwiaty białe, niepozorne. Owoce kuliste, karminowoczerwone, dojrzewające na przełomie września i października. Wymaga gleb umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko słoneczne do półcienistego, bardzo tolerancyjna odmiana, jeśli chodzi o odczyn gleby. Odporna na zanieczyszczenia przemysłowe. Dobrze zimuje pod pokrywą śnieżną. Polecana do ogródków przydomowych, skalnych, do pokrywania skarp, murków, kompozycji pojemnikowych. Irga pło żą ca

10 Jałowiec "Blue Arrow" Krzew charakteryzuje się zwartą budową, a jego wałeczkowate pędy są krótkie i grube oraz intensywnie ubarwione na niebiesko. Dorasta do 6-8 metrów wysokości. Nadaje się na nieformowane szpalery i żywopłoty. Ładnie wygląda sadzony pojedynczo lub w niewielkich grupach w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach lub w różnorodnych kompozycjach rabatowych. Doskonale rośnie na suchym, skalistym podłożu.

11 Jałowiec "Gold Star" Stanowi widoczny z daleka element dekoracyjny. Cała roślina wzbudza zawsze zainteresowanie i fascynację - dlatego na pewno będzie doskonałą ozdobą każdej kolekcji. Krzewiasta, niska odmiana o złocisto-żółtym kolorze igieł. Docelowo 1 metr wys. i ok. 2,5 metra średnicy. Przyrost roczny ok. 20 cm. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Lubi stanowiska nasłonecznione.

12 Jałowiec "Variegatta" Krzew o pokroju zwartym i gałązkach wyprostowanych ku górze dorastający do 5 m. wys. Na gałązkach o zielono-niebieskawym zabarwieniu występują dość liczne kremowo-białe przebarwienia (pstry). Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte.

13 Jukka Rośliny uprawia się głównie ze względu na niesamowite ulistnienie i ozdobne kwiatostany, z małymi pręcikami. Kwitną już dwuletnie rośliny. Yukka to zimozielona, mrozoodporna bylina, która wyróżnia się: przestrzennym pokrojem, mocnymi, mieczowatymi, zebranymi w pęki liśćmi i okazałymi wiechami białych kwiatów.

14 Jest to niewątpliwie najbardziej orginalna trawa na świecie. Trawa, która swój niebieski kolor liści utrzymuje nawet w zimie. Nadając mu przez to niesamowitego uroku. Całkowicie mrozoodporna. Dorasta do 30cm wysokości, tworząc zwarte kępy. Niebieska trawa "Festuca Glauca"

15 Pieris Pieris jest rośliną zimozieloną rosnącą w naturalnych warunkach na terenie Azji Południowo-wschodniej. Jej wysokość dochodzi do 3m. Kwiaty pierisów mają biały kolor i tworzą grupy po kilkadziesiąt sztuk.Prezentują się bardzo dekoracyjnie. Liście są podłużne, zielone i lancetowate.

16 Rozchodnik skalny Śliczny nie wymagający, (jak wszystkie rozchodniki) rozchodnik o listkach igiełkowych, gęsto osadzonych na łodyżce, kwiatki zebrane w płaskie grona wyrastają na szczycie łodyżki w czerwcu- lipcu. Rozchodnik ten dorasta do ok. 10cm., w czasie kwitnienia łodyżka kwiatowa dorasta do maximum 20cm. Bardzo dekoracyjny rozchodnik o ciekawym ulistnieniu, bardzo przydatny do tworzenia barwnych kompozycji skalnych.

17 Ś wierk srebrny Drzewo dorastające do 20 m. wys. i ok. 8 m. szer. przyrastające 20-30 cm. rocznie. Igły sztywne, kłujące, jednobarwne, niebieskawo-zielono-srebrzyste do intensywnie srebrzystych. Rozmnażane z siewu posiadają bardzo ładną formę stożkową natomiast zróżnicowaną intensywność barwy. Drzewa rosnące swobodnie posiadają gałęzie sięgające do ziemi. Jest to najbardziej popularny gatunek świerka ozdobnego. Odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza, światłolubny. Polecany do nasadzeń pojedynczo i w grupach. Doskonały na choinki "gwiazdkowe". Gałęzie często wykorzystywane do kompozycji bukieciarskich.

18 Ś wierk miniatura Bardzo wolno rosnący świerk przyrastający 1,5-2,5 cm. rocznie. Nowa, jeszcze mało znana odmiana. Igły bardzo cienkie, krótkie, delikatne i miękkie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Polecany do ogrodów skalnych, na wrzosowiska, balkony.

19 Karłowa, bardzo wolno rosnąca odmiana. Pokrój rozłożysty, poduszkowaty - wysokość około 0,5 m., szerokość około 1 m. Igły o zabarwieniu pomarańczowozłotym. Stanowiska słoneczne. Gleby dość żyzne, wilgotne. Zastosowanie: jako barwny akcent w kompozycjach. Thuja "Golden Tuffet"

20 Thuja "Hoseri" Polska odmiana, podobna do T. o. 'Globosa Compacta' dorastająca do 0,5 m. wys., przyrastająca ok. 4 cm. rocznie. Krzew wielopędowy o pokroju kulistym i ciemnozielonym ulistnieniu. Polecana do ogrodów przydomowych, skalnych, na niskie żywopłoty (obwódki) lub do kompozycji w pojemnikach.

21 Trzmielina Fortunea "Emerald Gaiety" Krzew zimozielony, biało-pstry, do 0,6 m. wysokości i ok. 100 cm. szer., dający przyrost ok. 15 cm. w ciągu roku. W dobrych warunkach krzewy rosnące przy ścianach lub starych drzewach, wspinają się przy pomocy korzonków przybyszowych do kilku metrów. Sadzona często jako roślina okrywowa, nadaje się także do tworzenia kompozycji roślinnych w pojemnikach.

22 Trzmielina "Emerald'n Gold" Krzew zimozielony o pstrych żółto-zielonych liściach do 0,5 m. wys., 90 cm. szer. i rocznym przyroście ok. 10 cm. Starsze krzewy rosnące przy murach wytwarzają pędy długości kilku metrów, czepiające się korzonkami przybyszowymi ścian. Lubi stanowiska od słonecznych do cienistych. Trzmielina to dobra roślina okrywowa, nadaje się również do tworzenia kompozycji roślinnych w pojemnikach.

23 Efekt końcowy Skalniak przy naszej szkole

24 OPRACOWANIE : PREZENTACJA PRZYGOTOWANA PRZEZ: KINGA WYBRANIEC KLASA V NATALIA WOJTAS KLASA V KAMIL KOWAL KLASA V POD KIERUNKIEM NAUCZYCIELI: P. WALDEMAR SZLOSEK P. RENATA SOJKA


Pobierz ppt "ATLAS ROŚLIN OZDOBNYCH I KRZEWÓW ROSNĄCYCH NA SKALNIAKU PRZY PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BŁ. KS. J. POPIEŁUSZKI W NIECZAJNIE GÓRNEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google