Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nowotwory.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nowotwory."— Zapis prezentacji:

1 Nowotwory

2 4.02.2016 r. Światowy dzień walki z rakiem

3 Czym są nowotwory.? Jest to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.

4 Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym.

5 Mutacje powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

6 Ważna informacja W Europie co roku chorobę nowotworową rozpoznaje się u ok. 1,7 mln osób, a ok. 965 tys. ludzi umiera z jej powodu. Na świecie w 2008 r. na nowotwory zachorowało ok. 12,7 mln osób, a ok. 7,5 mln zmarło w wyniku choroby nowotworowej.

7 Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce
Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Według najnowszych danych w 2013 r. było 519 lekarzy onkologów – blisko 4 razy więcej niż w r. Ilość łóżek na oddziałach onkologicznych wynosiła 5509 (o ponad 40% więcej niż w 2005 r.). W r. zarejestrowano 345 tys. Osób leczonych na oddziałach onkologicznych (prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2005).

8 Rodzaje nowotworów Nowotwór łagodny Nowotwór złośliwy
Nowotwór miejscowo złośliwy

9 Diagnostyka Niektóre z badań mających znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych: USG tomografia komputerowa rezonans magnetyczny pozytonowa tomografia emisyjna PET-CT mammografia tomografia emisyjna pojedynczych fotonów SPECT badanie histopatologiczne badanie cytologiczne

10 Leczenie Chemioterapia Radioterapia Leczenie chirurgiczne
Immunoterapia

11

12 Nie pal; jeśli palisz, przestań
Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

13 Wystrzegaj się otyłości.

14 Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne
Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, raka piersi, raka trzonu macicy i raka prostaty.

15 Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jest wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że poziom wysiłku fizycznego musi być dostosowany indywidualnie.

16 Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie
Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

17 Nie pij; jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.

18 Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem. Jeśli musisz wyjść w słoneczny dzień, chroń się przed słońcem w godzinach od do (są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV). Zajęcia na wolnym powietrzu, zwłaszcza dla dzieci, planuj o innej porze dnia.

19 Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Zawsze stosuj się do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

20 Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

21 Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania należy prowadzić w ramach programów podlegających procedurom kontroli jakości, zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy„

22 Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania te należy prowadzić w ramach programów zdrowotnych podlegających procedurom kontroli jakości, zgodnym z„Europejskimi wytycznymi kontroli jakości mammograficznych badań przesiewowych”

23 Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów uwzględniających procedury kontroli jakości.

24 Europejski Kodeks Walki z Rakiem
1. Nie pal 2. Wystrzegaj się otyłości 3. Bądź codziennie aktywny 4. Spożywaj więcej warzyw i owoców 5. Ogranicz spożycie alkoholu 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce 7. Unikaj substancji rakotwórczych 8. Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B Weź udział w programach ochrony zdrowia publicznego: 9. Kobiety po 25. roku życia: badania w kierunku raka szyjki macicy 10. Kobiety po 50. roku życia: badania w kierunku raka piersi 11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia: badania w kierunku raka jelita grubego

25 Piosenka ;) Kiedy Zach Sobiech usłyszał, że przez ciężki i bardzo rzadki nowotwór kości zostaje mu tylko kilka miesięcy życia, napisał piosenkę "Clouds" ("Chmury"), która była pożegnaniem z otaczającymi go bliskimi.

26 Dziękuję za uwagę ;)


Pobierz ppt "Nowotwory."

Podobne prezentacje


Reklamy Google