Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- tych jakimi są zwycięstwa ducha.„ Papież Jan Paweł II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- tych jakimi są zwycięstwa ducha.„ Papież Jan Paweł II"— Zapis prezentacji:

1 - tych jakimi są zwycięstwa ducha.„ Papież Jan Paweł II
   "Współzawodnictwo sportowe nie jest po prostu tyko stylem życia, albo punktem wyjścia do zdobywania prestiżu i honorów. Jest ono także zobowiązaniem do poszukiwania najprawdziwszych i najtrwalszych zwycięstw - tych jakimi są zwycięstwa ducha.„ Papież Jan Paweł II błogosławiąc kierowców wyścigów samochodowych na Placu św. Piotra

2 Teorię o początkach baseballu zostawmy filozofom, którzy sięgają w swych rozważaniach do prehistorii i dziejów z ponad 5000 lat

3 Historia baseballu w Warszawie i na Mazowszu.
◊ - To baseballiści wprowadzili jako pierwsi jednakowe stroje dla jednej drużyny. ◊ - To podczas meczu baseballowego zastosowano po raz pierwszy sztuczne oświetlenie - tak szybko przyjęte przez inne dyscypliny sportowe. ◊ - To właśnie dla potrzeb baseballu wymyślono sztuczne nawierzchnie trawiaste do hal sportowych. ◊ - To właśnie w baseballu zastosowano pierwszą maszynę do odwadniania boisk odkrytych.

4 W naszym kraju najpopularniejsza jest teza, iż baseball wywodzi się od gry w palanta, powszechnie znanej w Polsce już od czasów Jagiellonów ( XIIw. ). Palant wraz z polskimi emigrantami zawędrować miał do Ameryki Płn., a jego zasady miały być przez Amerykanów zmodyfikowane do dzisiejszego baseballu… Do tej teorii skłania się nawet Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush ( junior ) Wygłaszając toast podczas uroczystej kolacji wydanej przez Prezydenta Kwaśniewskiego w czerwcu 2001 r w Warszawie powiedział: ... Ameryka wiele zawdzięcza Polsce. Niektórzy twierdzą , że nawet baseball wywodzi się ze starej polskiej gry. Jeśli tak, to ja zawdzięczam Polsce więcej niż inni. – ...

5 W American Institute of Polish Culture który mieści się Miami na Florydzie znajduje się informacja oparta na dokumentach historycznych sporządzona w 1977 r przez pana Arthura L. Waldo Praca naukowa nosi tytuł „Prawdziwa historia miasta James st. V.

6 Opierając się na faktach wynikających z dokumentów
udowodnijmy, iż istotnie palant zawędrował do Stanów Zjednoczonych Ameryki - z Polski. Fakty dowodzące, że grano w piłkę palantową w mieście James, w Wirginii w przedstawił Norman Schwendener w „the History of Physical Education in the United States” ( „Historia Fizycznej Edukacji w Stanach Zjednoczonych” ), bez wdawania się w żadne szczegóły.

7 Materiał oparty jest na dokumentach historycznych miedzy innymi książce Zbigniewa Stefańskiego „Wspomnienia Kupca” ( Memorialum Commercatoris ) Zawiera ona trochę uzupełniających informacji. Padają nazwiska polskich imigrantów, przybyłych w 1610 roku którzy inicjowali grę, do której używało się kija i piłki.

8 – „ ... Polacy wprowadzili ich grę z piłką, zanim nowe statki przybyły, przywożąc więcej naszych ludzi z Londynu do Wirginii …” „ … Częściej graliśmy w tę grę w niedziele … … Skręcaliśmy szmaty, aby zrobić piłkę …” „ … Nasza gra przyciągała brutalnych, którzy siadali wokół boiska i zachwycali się tym polskim sportem „ –

9 Latem 1839 r w Cooperstown , NY
Latem 1839 r w Cooperstown , NY. nad brzegiem jeziora Otsego rozegrano mecz w „piłkę miejską” pomiędzy miejscową uczelnią i reprezentacją szkoły Green Selekt.

10 Zasady gry były bardzo liberalne, wszystkie zagrania dozwolone a kontuzje zdarzające się zawodników częste. Tego dnia jeden z graczy Abner Doubleday stworzył od ręki zasady zupełnie nowego sportu i nazwał go Baseballem Tak głosi legenda. A. Doubleday absolwent US Military Academy West Point, NY. był doskonałym żołnierzem, został bohaterem pod Gettysburgiem, lecz nigdy nie twierdził, że ma coś wspólnego z baseballem.

11 Powróćmy jednak do piłki palantowej w Polsce.
Tradycje gry sięgają ludowych zabaw okresu Średniowiecza. Protokóły Uniwersytetu w Krakowie, najstarszej szkoły wyższej w Polsce (1364r) mówią o piłce palantowej czy też bazowej, w którą grali studenci uczelni w XIV w.

12 Ponieważ mówi się o tej grze, iż była częścią oficjalnego programu kultury fizycznej, łatwo dojść do wniosku, że musiała być to gra upowszechniona wśród młodzieży tamtych czasów - jeżeli nawet nie jako pełno wartościowa gra, to przynajmniej coś więcej niż zabawa. 1. Najwcześniejszy sposób tej gry na uczelni krakowskiej polegał na tym, że rzucano i łapano piłkę tak, by nią uderzyć zawodnika przeciwnej drużyny w czasie, gdy ten biegł przez pole gry i w ten sposób wyeliminowano zawodnika z dalszej gry. 2. Nie używano wtedy pałek. Nigdy nie udało się dokładnie ustalić, kiedy pałki weszły w użycie w Polsce. Musiało się to jednak stać gdzieś pod koniec XIV wieku, ponieważ dokumenty pochodzące z początku XV wieku mówią już o ich użyciu. „Pierwsza polska pałka” była wystrugana z płaskiej deski, na wzór łopatki lub wiosła. 3. W pierwszej wersji gry nie było miotaczy, a pałkarz sam podrzucał piłkę i odbijał ją, gdy spadała. 4. Pierwsze piłki zrobione były z nici wełnianych nawiniętych tak by dawały okrągły kształt. W późniejszym czasie używano do produkcji piłek gumę lub pochodne gumy. Pierwsze piłki miały średnice od 5 – 7 cm. 5. Pałki najpierw były płaskie w późniejszym okresie okrągłe, miały zawsze długość 86 cm, a średnica grubszego końca wynosiła 4,5 cm i w uchwycie 3,5 cm. 6. Drużyna liczyła od zawodników.

13 Gra zaczęła przybierać konkretny kształt, gdy polscy zakonnicy przyjęli ją w swoich programach nauczania. Ich wkład w rozwój tej gry jest bardzo duży, zwłaszcza tych mnichów, którzy podróżowali do Rzymu, aby studiować teologię. Podczas studiów w wolnych chwilach zabawiali się grą przypominającą dzisiejszy baseball i coraz bardziej udoskonalali tę przyjemną i pożyteczną grę lub zabawę, jednocześnie upowszechniali ją na zachodzie Europy.

14 W Polsce palant rozwinął się w formach ludowych i szkolnych za czasów Zygmunta III Wazy. ( 1566 – 1632 ). Sebastian Petrycy z Pilsna ( 1554 – 1626 ) polski lekarz, filozof i profesor Uniwersytetu Krakowskiego, również tłumacz i komentator dzieł Arystotelesa wyraził się o polskim baseballu, czy raczej piłce palantowej następująco : „...gra ta pozytywnie wpływa na zdrowie i zwiększa ruchliwość, przyzwyczaja ludzi do wysiłku ruchowego, wzmacnia organizm, nogi, ramiona a także poprawia refleks. Zmniejsza również wagę ciała i poprawia ukrwienie organizmu”.

15 Już w 1793 roku rządowe instytucje wspólnoty polskiej kształcące w prawie i w innych dziedzinach wiedzy przygotowane przez Ministerstwo Edukacji ( pierwsze takie Ministerstwo w Europie ) polecały „grę w kulistą” jako ćwiczenie, które daje siłę, rozwija również refleks, męskość i odwagę. * * * Największa popularność palanta na ziemiach południowych Polski przypada na wiek XIX.

16 Baseball po raz pierwszy pokazano w Polsce roku w Modlinie. I choć było bardzo prawdopodobne, że trafi on w gusta Polaków - ze względu na podobieństwo do palanta - tak się nie stało.

17 Po odzyskaniu niepodległości już w roku w Polsce palanta wprowadzono do programów szkolnych. Palant uprawiany był do czasów nam współczesnych, szczególnie w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku, gdzie w okresie rozbiorów awansował nawet do rangi jednego z symboli polskości. W dniu 20 maja 1920 roku w restauracji „Szymona” zebrało się 28 osób, którzy utworzyli klub sportowy jednosekcyjny – piłka palantowa. Organizacyjnie Klub należał do Górnośląskiego Związku Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego, a od 9 lutego 1925 roku do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych.

18 DRUŻYNA PIŁKI PALANTOWEJ KOPALNI „RYMER” 1920 R.
Klubowi nadano nazwę Towarzystwa Sportowego „Gwiazda”, a jako znaki rozpoznawcze przyjęto białe stroje i czapki z niebieską gwiazdą DRUŻYNA PIŁKI PALANTOWEJ KOPALNI „RYMER” 1920 R.

19 Dynamiczny rozwój sportu polskiego został zahamowany w momencie wybuchu III Powstania Śląskiego. Zawieszono rywalizacje sportowe i rozgrywki ligowe. Po powstaniu aż do wybuchu II wojny światowej działalność Towarzystwa Sportowego „Gwiazda” rozwija się prężnie. W 1938 roku drużyna zdobywa po raz pierwszy Mistrzostwo Polski w piłce palantowej. Wybuch II wojny światowej, przeszkodził w dalszym rozwoju życia sportowego w Ligockiej. Kuźni i w całej Polsce. Gdy po sześciu latach okupacji przyszło upragnione wyzwolenie od razu przystąpiono do organizacji życia sportowego w Ligockiej Kuźni. We wrześniu 1945 roku przy udziale 41 osób w sali Franciszki Szymurowej odbyło się zebranie konstytucyjne w czasie, którego postanowiono reaktywować klub sportowy „Gwiazda”. W skład pierwszego Zarządu po wojnie weszli: Jan Potysz, Piotr Smołka, Henryk Pierchała, Antoni Ochojski, Emil Szymura, Antoni Podleśny, Benedykt Pierchała. Z powodu braku stałego dopływu środków finansowych klub zmuszony był przejść w 1950 roku pod patronat Zrzeszenia Sportowego „Stal” Rybnik przy Hucie „Silesia”.

20 roku z inicjatywy Belgii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii powstaje- Federation Europeene de Baseball. W 1956 i 1957 roku do Europejskiej Federacji dołączają kolejno Holandia, Szwecja i Tunezja. W pojawienie się na arenie międzynarodowej Związku Piłki Palantowej ma osobisty wkład Charles W. Coocson, który przysłał dla PZPP oficjalne zaproszenie na Międzynarodowy Kongres Baseballu , który odbył się 31 marca 1959 r w Wichita stan Kansas USA. 11 stycznia 1960 roku następuje przyjęcie „Polskiego Związku Piłki Palantowej i Baseballu” do Federacji Europejskiej, jako ósmy Związek w Europie z siedzibą w Rybniku. W latach 80 XX wieku nastąpił upadek znaczenia palanta. Obecnie rzadko spotykana gra!

21 Legitymacja nr 2 Polskiego Związku Baseballu
wystawiona na nazwisko zawodnika JANA CNOTY Klubu Sportowego „Silesja”

22 Po zorganizowaniu przez Polski Związek Piłki Palantowej pierwszych oficjalnych Mistrzostw Polski, pierwszym Mistrzem Polski został zespół K.S. „Silesia” Rybnik. „Silesia” Rybnik zdobywała tytuły mistrzowskie w latach i 68, a w 1969 zdobyła V-ce Mistrza Polski W 1970 roku obchodów 50 – lecia istnienia klubu w meczu finałowym K.S. „Silesia” wygrała z LZS „Rój” i zdobyła swój IV tytuł Mistrza Polski – w piłce palantowej. Drużyny uczestniczące w Mistrzostwach Polski w piłce palantowej to: LZS Poznań, LZS Paczków, LZS Rój, „Start” Piotrowice Wielkie, LZS Pawłowice, LZS Wojnowice, LZS Cyprzanów oraz K.S. „Silesia Rybnik” , która zdobywa Mistrza Polski w piłce palantowej jeszcze w 1971 i 1972. Drużyna Mistrza Polski 1972 roku wystąpiła w składzie: Jan Cnota, Alfred Pierchała, Benedykt Kuśka, Alojzy Korduła, Joachim Pierchała, Eryk Kuczera, Gerard Kuśka, Andrzej Liszka, Antoni Fojcik, Józef Zimończyk, Serafin Brząkalik, Walerian Sobik,Eugeniusz Mroczek, Stanisław Smołka, Jan Smołka.

23 Pierwszy Prezes Polskiego Związku Baseballu i Softballu
O baseballu przypomniano sobie dopiero po 70 latach, kiedy to z inicjatywy Brunona Przeliorza zmianę na obecną nazwę Polski Związek Baseballu i Softballu z siedzibą w Rybniku dokonano na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym 18 lutego 1978 roku. Brunon Przeliorz. Pierwszy Prezes Polskiego Związku Baseballu i Softballu

24 drugi Prezes P. Z. Ball. RYSZARD NIEBISZ
W 1980 roku 14 marca na Kongresie Europejskiej Federacji Softballu w Paryżu jako 12 związek tej organizacji zostaje przyjęty Polski Związek Baseballu i Softballu W 1983 roku 27 lutego w Rybniku w sali restauracji „ Teatralna ” odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze PZBall, na którym wybrano nowe władze. drugi Prezes P. Z. Ball. RYSZARD NIEBISZ

25 Na zebraniu Bogusław Gomowelski zaproponował by dla uczczenia pamięci zmarłego Brunona Przeliorza wieloletniego Prezesa Polskiego Związku, zorganizować, co roku turniej softballowy nazwany jego imieniem. W 1983 roku w PZBall zrzesza się w następujące kluby: Softball mężczyźni - Górnik Boguszowice - Silesia Rybnik I - Silesia Rybnik II - Stal Bobrek Bytom - Kolejarz Gotartowice Softball kobiet - Silesia Rybnik Piłka Palantowa - Silesia Rybnik - LZS Cyprzanów - LZS Pawłów LZS Rój

26 Trzeci Prezes P. Z. Ball. JAN LISZKA
W dniu 11 marca 1984 roku na XXI Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Baseballu i Softballu na prośbę urzędującego prezesa PZBall mgr. Ryszarda Niebisza, który zrzekł się tej funkcji, ze względu na objęcie funkcji kierownika sportu i turystyki w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zorganizowano zebranie sprawozdawczo – wyborcze.. Trzeci Prezes P. Z. Ball. JAN LISZKA

27 Federacja P.Z.Ball jest organizatorem I , II i Extraligi baseballu, oraz Pucharu Polski.
Delegatem na Kongresie Federacji Baseballu w Amsterdamie 1986 r. był Prezes PZBall Jan Liszka. Na tym kongresie, Polski Związek został przyjęty w poczet członków jako pierwszy Kraj z Krajów Europy Wschodniej.

28 Mała Liga Baseballowa Inicjatywa założenia drużyn dzieci ( 7-12 lat ) na terenie Polski należała do Stanley’a Kokoski. Urodził się w Jaśle stąd jego pragnienie, by baseballowa Little League dotarła również i do rodzinnego kraju. Nie jest przypadkiem, że zespół taki stworzony został właśnie w Jaśle, ponadto – w Rybniku, Kutnie i Wrocławiu. Wszystko zaczęło się od Wrocławia, gdzie doc. Zdzisław Sutyło kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Rekreacji Ruchowej AWF, przeszkolił kilku instruktorów baseballu. Oni właśnie są dziś awangardą polskich zespołów zrzeszonych w Little League.

29 Mała Liga jest obecna w 100 krajach na całym świecie.
Należy do niej ponad 3 miliony chłopców i dziewcząt w różnym wieku oraz około 1 milona dorosłych. Centrala Małej Ligi znajduje się w Wlliamsport, Pa., U.S.A., ale każda liga zarządzana jest przez osoby z danej lokalnej społeczności, wspierana pomocą w postaci sprzętu i materiałów szkoleniowych. Przepisy są jednakowe na całym świecie i obowiązują bezwzględnie wszystkich członków M.L. Program Małej Ligi oferuje wszystkim zarejestrowanym drużynom możliwość rozegrania mistrzostw na poziomie dystryktu lub narodowym. Mistrzostwa organizowane są co roku latem (maj lub czerwiec), pod koniec regularnego sezonu. Zwycięzca mistrzostw kraju awansuje do Mistrzostw Europy, a zwycięzca tych mistrzostw, jedzie na Mistrzostwa Świata do USA na koszt Małej Ligi. W 1988 roku powstała w Kutnie jedna z pierwszych Mała Liga ( Little League ) Fundatorami byli Waldemar Szymański, Krzysztof Szafrański, Krzysztof Komorowski, Andrzej Krupa, Andrzej Jeszke, Michał Kaczmarek i Juan F Echeverria. Pierwszym prezesem został Janusz Sklepkiewicz .

30 EUROPEJSKIE CENTRUM MAŁEJ LIGI w Kutnie

31 Na 18 ha zbudowano kompleks do gry w baseball i softball wartości 18 mln $, w którym mieści się Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballu w Europie dla 51 krajów. To największy młodzieżowy ośrodek do gry w baseball i softball dla terenu Europy, Afryki północnej i Bliskiego Wschodu. Dotąd wybudowane zostały dwa boiska Małej Ligi - jedno im. E. Piszka i dwa pełnowymiarowe jedno im. S. Musiała,, w pełni oświetlone, oba z trybunami dla 2000 widzów. Kolejne to małe i duże boisko, oraz boisko do softballu, internaty dla 16 drużyn ( ponad 200 zawodników ), obiekty techniczne i szkoleniowe. Docelowo mają jeszcze powstać - stołówka, budynek administracyjny z siedzibą Dyrektora Centrum Europejskiego, centrum administracyjno - szkoleniowe, korty tenisowe, boisko do gry w koszykówkę, basen oraz hala sportowa .

32 Pierwszy turniej w Polsce rangi Mistrzostw Europy Młodzików - odbył się latem 1996 r
6 grudnia 1996 r Centrum Europejskiego regionu Little League w Kutnie wizytuje Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski

33 Przedstawiciel LL Amerykanin Robert Mann bez pomocy tłumaczy zapoznał Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z historią powstania baseballowego centrum w Kutnie i planami jego dalszej rozbudowy. Na zielonej mimo późnej pory murawie oczekiwały na Prezydenta RP duże baseballowe drużyny Mistrza Polski

34

35 Od 1996 roku na obiektach Centrum odbyło się kilkadziesiąt baseballowych turniejów i innych sportowo - rekreacyjnych imprez. Ilość uczestników w trakcie ich trwania szacuje się na kilka tysięcy. Oprócz uczestników z polskich klubów boiska Centrum gościły zawodników z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kazachstanu, Niemiec, Anglii, Belgii, Mołdawii i innych. Na terenie miasta działa kilka lokalnych stowarzyszeń zrzeszonych w kutnowskiej Małej Lidze, których prezesem jest Sławomir Podemski. Mała Liga działa w ramach Szkolnego Związku Sportowego, którego prezesem jest Marian Dyda.

36 Historia kutnowskiego baseballu rozpoczęła się w 1984 roku za sprawą Kubańczyka Juana Echevarrii. Nietuzinkowa dyscyplina sportu, jaką jest baseball, trafiła na niezwykle podatny grunt. Kilka pokoleń baseballistów wychowywanych przez amerykańskich, kubańskich i rodzimych trenerów odkryło dla siebie wiele nowych wartości w życiu i możliwość uprawiania sportu na najwyższym wyczynowym poziomie. W ciągu ponad 20 lat kutnianie zdobyli 9 tytułów Mistrzów Polski seniorów, wielokrotnie zdobywali Puchar Polski i reprezentowali nasz kraj w europejskich pucharach. Młodsi adepci tej dyscypliny zdobyli niezliczoną ilość medali i tytułów Mistrzów w krajowej konkurencji, od Mistrzostwa Polski poczynając. Inicjatorem założenia sekcji baseballu w Kutnie był Juan Echevarria, pierwszym kierownikiem drużyny w Klubie Stal Kutno Jan Podemski, a pierwszym kierownikiem sekcji baseballu w Klubie był Waldemar Szymański. Największy wkład pracy i udział w sukcesach kutnowskich baseballistów miał oddelegowany przez Kubańską Federację Baseballu do pracy w Kutnie kubański trener Pedro Varona. Szczególnie udane dla baseballistów z Kutna były lata Zawodnicy Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego, reprezentujący Polskę zwyciężyli w Mistrzostwach Regionu Europejskiego Małej Ligi w kategorii Junior League, dzięki czemu reprezentowali Europę w Serii Światowej Małej Ligi Baseballowej w Taylor w USA.

37 Również w roku 2004 reprezentacja Polski MSZS młodzików prowadzona przez byłego zawodnika ( pitchera ) Klubu „Stal” Kutno, dziś instruktora sportu baseballu Andrzeja Pietrzaka zdobyła tytuł Mistrza Europy i wyjechała na turniej finałowy do U.S.A.

38 W 2000 roku Rada Miejska w Kutnie nadała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kutna współtwórcom budowy Centrum Szkolenia Małej Ligi Baseballowej w Kutnie Stan Musial - legenda amerykańskiego baseballu  i Edward Piszek - biznesmen i filantrop

39 Legenda amerykańskiego baseballu Stan Musiał już za życia został uhonorowany przez wdzięcznych kibiców pomnikiem

40

41 W programie działania Wydziału d/s Dzieci i Młodzieży Zarządu Polskiego Związku Baseballu i Softballu z siedzibą w Rybniku na lata , w dziale II . Działalność organizacyjna. pkt czytamy: Powołać w kraju do końca 1993 roku następujące makroregiony baseballu i softballu: a – Dolnośląsko - Opolski z siedzibą we Wrocławiu b – Górno - Śląski z siedzibą w Rybniku c – Mazowiecki z siedzibą w Warszawie d – Podkarpacki z siedzibą w Jaśle Z inicjatywy czterech klubów Silesii Rybnik, BK Jastrzębie, Kolejarz Rybnik Górnik Boguszowice, został powołany dopiero w 1996 r

42 Górnośląski Okręgowy Związek Baseballu i Softballu z siedziba w Jastrzębiu Zdrój

43 Warszawsko - Mazowieckiego Związku Baseballu i Softballu
W Warszawie dopiero 9 października 2000 r. Odbyło się zebranie założycielskie Warszawsko - Mazowieckiego Związku Baseballu i Softballu

44 Aktualne od 29.02.2008 r logo W-M.Z.Ball

45 Podsumowanie Baseball w panoramie europejskich dyscyplin sportowych nie jest wcale kopciuszkiem sfederowanych narodowych Związków - ponad 2200 Klubów - więcej niż zarejestrowanych zawodników i to również na naszym kontynencie, gdzie baseball nie jest sportem nr 1, jest znaczącym wskaźnikiem. Spotykam się z wyrazem częstego zainteresowania wielu osób skąd ta amerykańska, jak wszyscy myślą dyscyplina w Polsce. Ta garść informacji jak sądzę w jakimś stopniu ciekawość zaspakaja. Baseball jest jedną z gier opartych o naturalne formy ruchu. Zespołową grą indywidualistów To po pierwsze, a po drugie to jedna z niewielu gier zespołowych, która uprawiana jest na wolnym powietrzu.

46 Oficjalne dokumenty warszawskiego baseballu sięgają roku 1986.
Ze wspomnień pierwszych zawodników wynika, że dyscyplina ta była jednak uprawiana już dużo wcześniej „na dziko”. Wszak by uprawiać baseball wystarczy jedynie trochę sprytu, szybkości i kondycji.

47 Do tej pory w stolicy dyscyplina ta zawitała tylko raz i wydawało się, że tylko okazjonalnie. 14 kwietnia 1986 r pod egidą redakcji „Sztandaru Młodych” zorganizowano na łyżwiarskim torze na Stegnach pokazowy turniej gry w baseball. Wystąpiły drużyny Stali Kutno, Sigmy Ołomuniec oraz pracownicy Ambasady Japonii. Turniej ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Okazało się, że w Warszawie też znaleźli się entuzjaści tego sportu. W nowym sezonie ligowym, który rozpoczyna się w kwietniu, wystartował nowy zespół i to zaledwie pół roku po imprezie na Stegnach. W stolicy powstała drużyna baseballowa pod patronatem AZS Warszawa.

48 Skąd zainteresowanie tym sportem
Skąd zainteresowanie tym sportem? – O tym wspomina jeden z założycieli zespołu, zarazem czołowy zawodnik Jacek Nowakowski. – „... Przez ostatnie 3 lata graliśmy na tzw. dzikim boisku przy Elektrociepłowni Żerań. Baseballem zainteresował nas mój starszy brat Witold, który trenował kendo ( sztuka walki )... W 1978 roku pojechał do Japonii wraz z kilkoma kolegami z naszego osiedla i tam podpatrzyli, jak się gra w baseball. Przywiózł też stamtąd pierwszą rękawice do gry. Po pewny czasie zorganizowaliśmy drugą rękawicę i piłki. Pierwszą pałkę czyli „bijak” kupiliśmy na Wolumenie, wówczas za 1.500,oo zł. Z początku trenowaliśmy zwykłe rzuty na rękawice. Graliśmy na leśnych polach, łąkach i parkach. Rosło też zainteresowanie kolegów z Osiedla, którzy przyłączyli się do nas, by poznawać tajniki gry. Wszelkimi sposobami sprowadzaliśmy sprzęt z zagranicy. Ostatni komplet piłki, rękawice i „bijak” kupiliśmy w komisie za 26 tyś zł. ( *w roku 1986 średnie krajowe miesięczne wynagrodzenie wynosiło ,oo zł - przypis autora ) Później odbywaliśmy treningi na trawniku przy Torwarze, a następnie wylądowaliśmy na Żeraniu. Była to typowa „dzika” drużyna. Mecze rozgrywaliśmy pomiędzy sobą.

49 Po kwietniowym warszawskim pokazie, oraz przy widocznym wzroście zainteresowania tym sportem w Polsce, postanowiliśmy przystąpić do Polskiego Związku Baseballu i Softballu. Warunkiem było znalezienie opiekuna i patrona. Po usilnych staraniach znaleźliśmy opiekę w osobie Redaktora Dariusza Łuszczyny kierownika sekcji baseballu w AZS Warszawa, który stał się motorem dalszego rozwoju zespołu. Byliśmy, więc drugą drużyną baseballową wraz ze Stalą Kutno, spoza regionu Śląska... „ – Od tej chwili Warszawa jest kolejnym punktem na mapie polskiego baseballu. Mecze rozgrywane były na Bielanach. Henryk Pytlak dobrze pamięta pierwszy mecz wyjazdowy, w którym udział wzięli warszawscy baseballiści. Odbył się on w Boguszowiczach 1 listopada 1986 r. Był to turniej z okazji święta „Rewolucji Październikowej”.

50 Czasy były ciężkie, pozyskiwanie sprzętu sportowego bardzo trudne … Jak bardzo cieszyła każda rękawica, każda pałka, kask, świadczy o tym pismo prezesa PZBall Jana Liszki : Prezydent International Baseball Association Dr. Robert E. Smith Szanowny Panie Prezydencie Polski Związek Baseballu i Softballu przeżył w 1987 roku najwspanialsze dni . Były to dni które przeżyliśmy dzięki Panu. Były to dni , kiedy w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Warszawie , w obecności Waszego Ambasadora Pana Davis , Pan Munter przekazał mi wspaniały sprzęt baseballowy, który dzięki Panu staraniom dotarł do Polski . Chciałbym tą drogą Panu osobiście serdecznie podziękować , że mimo nawału pracy znalazł Pan czas, środki i nie pozwolił Pan zgasnąć małemu „ ognikowi Baseballowemu w Polsce ”. Otrzymany dar bardzo przychylne . Panie Prezydencie , byłoby mi niezmiernie miło, gdybym mógł Pana gościć osobiście w Polsce w 1988 roku jako Honorowego Dyrektora V Międzynarodowego Memoriału Baseballowego im. Brunona Przeliorza , który będzie organizowany w dniach od 16 – 18 września 1987przyczynia się do rozwoju baseballa w nowym kraju . Jako ciekawostkę chciałbym Panu przekazać informacje, że założyłem eksperymentalną grupę baseballową chłopców w wieku 11 – 15 lat i sam prowadzę z nimi treningi . Grupa liczy około 50 chłopców . Ich zapał i zaangażowanie w baseball szczególnie cieszy . Myślę że już w niedługim czasie będzie bardziej „ głośno” o baseballu w Polsce , tym bardziej, że nasze władze sportowe są nam ostatnio Szczerze oddany Prezes PZBall Jan Liszka

51 W 1988 roku Kongres Europejskiej Konfederacji w Paryżu w dniach 22 – CEBA podjął ważne decyzje zmierzające do zapewnienia dalszego rozwoju baseballu w Europie. Teraz kiedy baseball jest już z całą pewnością w programie jako dyscyplina olimpijska podczas Igrzysk w Hiszpanii w 1992 roku, organizacja Baseballu Światowego przygotowuje się do pokazowego turnieju baseballowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu ( Korea Płd.) gdzie odbędzie się turniej z udziałem ośmiu drużyn narodowych w dniach od 19 – 29 września 1988 roku. Pokazany turniej olimpijski poprzedza inna impreza - Mistrzostwa Świata IBA we Włoszech w dniach – roku.

52 Ruch młodzieżowy baseballu w Warszawie
We wrześniu powstał spontanicznie z inicjatywy grupy dzieci i ich rodziców, którzy byli zainteresowani tą formą aktywności sportowej swoich dzieci, Komitet Zarządzający – „Rada Dyrektorów”, która w listopadzie 1989 r postanowiła utworzyć Warszawską Ligę Baseballu na terenie warszawskiego Ursynowa. Pierwsze kontakty dzieci z baseballem odbyły się poprzez prymitywny sprzęt sportowy w warunkach zabawy podwórzowej. Niewątpliwie przełomowym momentem dla poczynań była wizyta prezydenta Busha w Warszawie w lipcu tego roku. Program wizyty przewidywał spotkanie z dziećmi grającymi w baseball. Spotkanie to było akcentem obchodów 50 -lecia Litte League Baseball. Komitet założycielski, a później Warszawska Mała Liga Baseballu mieściła się pod adresem osoby prywatnej.

53 Manager Skry Henryk Pytlak zorganizował kilka meczy w Wilnie i Kownie z Klubami Litwy noszącymi wówczas wspólną dla wszystkich klubów nazwę „Żalgiris”. Niestety zespół Warszawy prowadzony przez kubańskiego trenera Ramona Larego Picanesa Penia wszystkie mecze przegrał. Zarząd PZBall podsumowując miniony sezon stwierdził, że największym osiągnięciem było zorganizowanie we Wrocławiu - historycznego, bo pierwszego państwowego Kursu dla instruktorów baseballu. Kurs organizowała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy współpracy z Towarzystwem Małych Lig z Wrocławia i Polskim Związkiem Baseballu i Softballu. Kurs rozpoczął się r, a zakończył się r wręczeniem dyplomów i książeczek instruktorskich . Kurs ukończyły 23 osoby; między innymi z Warszawy, Jasła, Rybnika, Brzegu i Wrocławia. Z Warszawy kurs ukończyły następujące osoby: Adam Jaworski , Marek Gierasimowicz, Krzysztof Jurek, Norbert Kacprzak ( zawodnicy Klubu „Skra” ) i Tomasz Talma ( rodzic ).

54 PIERWSZY KURS INSTRUKTORÓW BASEBALLU.

55

56 Moda na wąsy

57 Ewolucja fasonu czapek

58

59

60

61


Pobierz ppt "- tych jakimi są zwycięstwa ducha.„ Papież Jan Paweł II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google