Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Migracje w naszym obszarze- przeszłość i teraźniejszość” Migracje mniejszości Żydowskiej na teren Łodzi Agata Szafrańska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Migracje w naszym obszarze- przeszłość i teraźniejszość” Migracje mniejszości Żydowskiej na teren Łodzi Agata Szafrańska."— Zapis prezentacji:

1 „Migracje w naszym obszarze- przeszłość i teraźniejszość” Migracje mniejszości Żydowskiej na teren Łodzi Agata Szafrańska

2 Migracja – stała lub chwilowa zmiana miejsca pobytu. Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).

3 Tematem mojej pracy są migracje wyznawców Judaizmu na teren Łodzi, w tym celu przeprowadziłam wywiad z członkami Fundacji Żydzi w Łodzi. Początkowo chciałabym przedstawić, dlaczego wybrałam akurat wybrałam tą mniejszość, ponieważ Łódź bez nich wyglądałaby zupełnie inaczej. Nie potrafię sobie wyobrazić mojego miasta bez Manufaktury czy Księży Młynu. Chciałabym przedstawić najważniejsze symbole Judaizmu:

4 Jak już wcześniej wspomniałam w moim wywiadzie temat historii Łodzi przez pryzmat migracji mniejszość Żydowskiej. W tej części mojej prezentacji przedstawię owoc mojej pracy jakim jest wywiad. Z jakich krajów przybyli pierwsi przedstawiciele wyznania Żydowskiego i ile wynosiła ich liczebność? Pierwszą informację o populacji Żydowskiej wynoszącej ówcześnie 11 osób, co dało 6% mieszkańców tamtejszej Łodzi odnotowano w 1793 roku, przybyli oni z małych wsi znajdujących się w pobliżu naszego miasta. W którym roku przedstawicieli Judaizmu na terenie Łodzi było najwięcej? Populacja Żydowska na terenie Łodzi była bardzo zróżnicowana, chyba nie da się określić w którym dokładnie roku było nas najwięcej. Należy tu wspomnieć o roku 1897, kiedy to wyznawcy Judaizmu tworzyli 1/3 wszystkich mieszkańców Łodzi i rok 1914, podczas którego fabryki i małe żydowskie warsztaty tworzyły ½ wszystkich łódzkich przedsiębiorstw.

5 Jak ta liczebność zmieniała się w czasie? W początkowych latach istnienia Łodzi Żydzi z pobliskich terenów zjeżdżali się do miasta, gdyż chcieli budować tu swoje domy, rozwijać rzemiosło, wraz z upływem lat ich rodziny rozrastały się, nowi ludzi przyjeżdżali dzięki czemu liczebność była coraz większa. Tak się działo nawet w czasie zaborów aż do roku 1939, kiedy to wkroczyli Niemcy, a resztę historii chyba już wszyscy znają. Jakie były powody? Jak już wcześniej zostało powiedziane liczebność wzrastała wraz z latami i przybyciem nowych mieszkańców na jej teren. Historia Judaizmu na terenie Łodzi jest bardzo zróżnicowana, czy któryś z jej momentów specjalnie utkwił w Państwa sercu? Chyba nie ma momentu, który można by jakoś szczególnie wyróżnić dzieje Żydów w Łodzi są tak zróżnicowane, że trudno byłoby któryś wybrać. Istnieje jakiś czynnik, który wpłynął na rozkwit Judaizmu w Łodzi? Przed zaborami Żydzi na terenie Łodzi posiadali wszystkie prawa, lecz podczas zaborów drastycznie je zmniejszono mimo to liczebność Żydowska na terenie Łodzi cały czas wzrastała z uwagi na to, że wyznawcy Judaizmu można powiedzieć napędzali łódzki przemysł. W późniejszych latach stopniowo wzrastał procent Żydów w populacji mieszkańców Łodzi, aż do roku 1939…

6 Ilu wyznawców Judaizmu liczy obecnie Łódź? Obecnie wyznawcy Judaizmu tworzą 27 % wszystkich mieszkańców miasta, co daje 199016 osób.(dane ze stycznia 2012 roku) Czy w obecnych czasach wielu przedstawicieli mniejszości żydowskiej przyjeżdża do Łodzi, czy raczej z niej wyjeżdżają? Czym jest to ustosunkowane? W obecnej chwili Łódź jest miastem tak zróżnicowanych kultur, że trudno jest zdefiniować ilu wyznawców Judaizmu liczy. Bardzo często obserwujemy zjawisko powrotu do Łodzi jako rodzinnego miasta pradziadków, czy obejrzenia miasta w którym kiedyś mieszkało wielu Żydów, dokonało w nim tak dużo. Biorąc pod uwagę fakt, iż żyjemy w wolnym kraju, bez prześladowań, masowych mordów nie spotykamy się ze zjawiskiem wyjeżdżania z Łodzi z powodu zagrożenia życia, dlatego też bardzo rzadko wyznawcy Judaizmu opuszczają Łódź. Można tu żyć na wysokim poziomie, różnice kulturowe nie są wielką barierą.

7 Kultura żydowska w łódzkiej architekturze.

8 Kuczka, ulica 6-go sierpnia 5 w Łodzi

9 Dawna synagoga przy ulicy Piotrkowskiej 46 w Łodzi. Dawny szpital żydowski

10

11

12 Drewniana kuczka przy ul. Piotrkowskiej 88

13 ŹRÓDŁA: http://pl.wikipedia.org/wiki/Migracja http://pl.wikipedia.org/wiki/Migracja_ludno%C5%9Bci https://www.google.pl/search?q=symbole+judaizmu&hl=pl&safe=off&prmd =imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=YM3pT6PGLoeY1AWEh5m rAQ&sqi=2&ved=0CFQQsAQ&biw=1366&bih=624


Pobierz ppt "„Migracje w naszym obszarze- przeszłość i teraźniejszość” Migracje mniejszości Żydowskiej na teren Łodzi Agata Szafrańska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google