Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wińsko Brzeg Dolny Wołów opracowanie Danuta Haller

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wińsko Brzeg Dolny Wołów opracowanie Danuta Haller"— Zapis prezentacji:

1 Wińsko Brzeg Dolny Wołów opracowanie Danuta Haller
Herb mojego miasta Wińsko Brzeg Dolny Wołów opracowanie Danuta Haller

2 Herb  oznacza "dziedzictwo„ to  znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.

3 HERBY MIAST Herby miejskie w Polsce powstawały z inicjatywy rady miejskiej lub wójta, następnie z tzw. przywilejów herbowych nadawanych miastom przez władców. Po upadku Rzeczypospolitej zaborcy usuwali herby, zastępując je godłem państwowym. Herb miejski to charakterystyczny znak miejskiej wspólnoty samorządowej skonstruowany na wzór znaku terytorialnego według określonych reguł. W Polsce herby miast mogą być tworzone zgodnie z ustawą z dn. 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach.

4 Herby miejskie są specyficznymi znakami informacyjnymi
Herby miejskie są specyficznymi znakami informacyjnymi. Jak pisze Wojciech Strzyżewski we wstępie do swojej książki "Geneza i symbole herbów miejskich Środkowego Nadodrza" za pomocą herbów przekazywane były informacje nie tylko ogólne o istnieniu określonych miast, lecz także informacje szczegółowe o sytuacji prawno-własnościowej, religii, położeniu geograficznym czy gospodarce. Podobnie jak przed laty i dziś herb miejski ma duże znaczenie informacyjne, a przede wszystkim reklamowe i promocyjne. 

5 HERB Brzegu Dolnego

6 Trzy róże na pasie rycerza
Tarcza czerwona z trzema różami na białym skośnym pasie rycerza to herb rodowy Georga Abrahama von Dyhrn- kanclerza Urzędu Zwierzchniego Górnego i Dolnego Śląska, właściciela dóbr Głoska, założyciela Brzegu Dolnego.

7 OPIS HERBU Brzegu Dolnego
Herb Brzegu Dolnego przedstawia w błękitnej tarczy herbowej  postać świętego Jerzego  jako rycerza w srebrnej zbroi i z hełmem o pióropuszu z siedmiu piór czaplich, dosiadającego białego rumaka z czerwoną uprzężą, uzdą i siodłem, przebijającego srebrną włócznią leżącego czerwonego smoka. Rycerz trzyma w lewej ręce czerwoną tarczę z trzema czerwonymi różami umieszczonymi na białym pasie biegnącym w lewo w skos. Koń z rycerzem i smok umieszczeni są na zielonej murawie. Za nimi widoczna jest błękitna wstęga rzeki, a przy brzegu rzeki złota łódź. Na przeciwległym brzegu rosną zielone drzewa, a nad nimi rozciąga się błękitne niebo.

8 HISTORIA HERBU Brzegu Dolnego
Herb Brzegu Dolnego został nadany miastu  wraz z prawami miejskimi w 1662 przez cesarza i króla Czech Leopolda I. Tarcza czerwona z trzema różami na białym skośnym pasie to herb rodowy Georga Abrahama von Dyhrn, kanclerza Urzędu Zwierzchniego Górnego i Dolnego Śląska, właściciela dóbr Głoska, założyciela Brzegu Dolnego. Główny motyw herbowy, św. Jerzy walczący ze smokiem, nawiązuje do patrona założyciela miasta. Rzeka w godle nawiązuje do położenia miasta nad Odrą oraz do jego dawnej niemieckiej nazwy: Dyhernfurth, czyli Bród Dyhrna. Od czasów nadania wizerunek herbu poddawany był korektom. Jego obecny wizerunek ustaliła uchwała Rady Miejskiej z dnia 2 czerwca 1993 r. w sprawie herbu i barw miasta Brzeg Dolny.

9 HERB Wołowa

10 HISTORIA HERBU Wołowa Podanie głosi, że Wołów założono w XII lub XIII wieku. Jak do tego doszło? Pewnego razu w okolicach dzisiejszego Wołowa jakiś kmieć pasał stado wołów. Znużony skwarem słonecznym położył się jednak na trawie i usnął. Gdy obudził się po paru godzinach, spostrzegł z niepokojem, że całe stado gdzieś zniknęło. Wydeptane w zaroślach ślady wskazywały, że pozbawione opieki zwierzęta odeszły. Nasz kmieć wyruszył na poszukiwanie. Ślady były dość wyraźne, ale dopiero po długiej wędrówce dotarł do miejsca, gdzie dojrzał swoje woły. Była to ogromna zalana słońcem polana.

11 HISTORIA HERBU Wołowa Całe stadko pasło się spokojnie w trawie tak bujnej i soczystej, jak nigdzie w okolicy. Miejsce to było tak piękne i spokojne, że właściciel wołów z przyjemnością pozostał tu jeszcze ze swym stadem przez jakiś czas, a wreszcie przyszło mu na myśl, że dobrze by było osiedlić się tu na stałe. Jak pomyślał, tak zrobił. Za nim znęceni opowiadaniami o niezwykłych urokach tego miejsca przybyli inni ludzie. A ponieważ to woły pierwsze przyprowadziły tu ludzi, więc i osadę, która tu powstała, nazwano Wołowem, a za herb miasta uważa się do dziś wizerunek wołu. Zatem tak powstało miasto nazwane Wołowem na cześć zwierząt, które je odkryły.

12 HISTORIA HERBU Wołowa Jeszcze inni twierdzili, ze herb i nazwa Wołowa są pamiątką po odbywających się tu dawniej często wielkich jarmarkach na woły. Stad ponoć i jedna z części miasta zwana była długo Wołowymi Zaroślami. Nazwa Wołowa oznaczać mogła rzeczywiście miejsce z wołami i mogła być związana z wypasem Wołów.

13 HERB Wińska

14 HISTORIA HERBU Wińska Nazwa wsi pochodzi od napoju alkoholowego wina lub winnej latorośli, z której się je uzyskuje. W 1512 r. król Władysław Jagiellończyk nadał miastu herb. 

15 HISTORIA HERBU Wińska Zarówno historyczna nazwa Vin, jak i obecna – Wińsko, pochodzą od słowa winnica lub winorośl. Nazwa ta wiąże się oczywiście z historyczną uprawą winorośli na okolicznych wzgórzach.. Uprawa winnej latorośli była dawniej zajęciem mieszkańców Wińska. Wyraża to herb miasta z roku 1512, przedstawiający winną latorośl.

16 HISTORIA HERBU Wińska Mimo upływu wieków zachowała się opowieść o jakości tego wina. Nazywano je morderczym. Zdarzyć się miało, że jednego roku przed zbiorami pewien wygłodzony lis pożarł wszystkie grona z winnicy. Ale kradzież ta nie wyszła mu na dobre- w strasznych męczarniach zwierzę wkrótce pożegnało się z życiem. Ujrzawszy rano skutek działania winnego soku, winszczanie ucieszyli się, że zaoszczędzą na kosztach utrzymania szubienicy a skazanemu wystarczy podać kielich tutejszego wina.

17 HISTORIA HERBU Wińska Z opowieści tej wynikają ciekawe wnioski. Po pierwsze: świadczyć to może o tym, że wprowadzanie odmian winorośli Vitis vinifera z basenu śródziemnomorskiego do chłodniejszego klimatu jest i dziś niewskazane, a wręcz należy od tego odchodzić aby nie produkować kwaśnego wina. Po drugie pamiętajmy, że każda rzecz w nadmiarze szkodzi i to raczej było przyczyną zejścia tego wygłodniałego lisa. Z drugiej strony o pijących śląskie wina mówiono: "Ten kto pije takie wino musi być urodzonym Ślązakiem".

18 Winnice w okolicach Wińska
Dawne winnice rozpowszechnione były też w innych okolicach Wińska, a zwłaszcza na stokach wokół Moczydlnicy Klasztornej i Dworskiej, Grzeszyna i należącego dziś do gminy Wołów Pełczyna. Obecnie warunki uprawy winorośli w okolicach Wińska a w zasadzie w całej dolinie środkowej Odry są jednymi z najlepszych w Polsce. Obecnie w gminie Wińsko istnieje 14 winnic w tym większość założona w Liczą one od kilku do kilkudziesięciu krzewów winorośli i wszystko na to wskazuje, że będą się one dalej rozwijały

19 MAPKA – UPRAWA WINNEJ LATOROSLI W OKOLICACH WIŃSKA

20 HERBY RÓŻNYCH MIAST


Pobierz ppt "Wińsko Brzeg Dolny Wołów opracowanie Danuta Haller"

Podobne prezentacje


Reklamy Google