Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wprowadzenie W tej prezentacji pokażemy, że matematykę można znaleźć w sztuce sakralnej. W tym celu wybraliśmy się do poznańskich kościołów i znaleźliśmy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wprowadzenie W tej prezentacji pokażemy, że matematykę można znaleźć w sztuce sakralnej. W tym celu wybraliśmy się do poznańskich kościołów i znaleźliśmy."— Zapis prezentacji:

1 „Poszukiwanie elementów matematyki w sztuce sakralnej- doświadczenie empiryczne”.

2 Wprowadzenie W tej prezentacji pokażemy, że matematykę można znaleźć w sztuce sakralnej. W tym celu wybraliśmy się do poznańskich kościołów i znaleźliśmy ją między innymi w witrażach, rozetach, mozaikach, obrazach, kolumnach i tryptykach . Zapraszamy do oglądania. 

3 Witraże Witraże to różnobarwne szkła ułożone w kompozycje . Służą one do ozdobienia okien w kościołach i kaplicach. Znajdujemy w nich różne kształty geometryczne takie jak prostokąty, trójkąty, koła.

4

5 Rozeta Rozeta to rodzaj okna. Jest ona okrągła i znajduje się w zakończeniu okien a także nad portalami. Ma kształt kwiatu o wielu kolorach.

6

7 Mozaiki Technika dekoracji polegająca na układaniu wzorów z małych, regularnych, geometrycznych kawałków marmurów. Znajdujemy je na ścianach, posadzkach i ołtarzach.

8

9 Obrazy W sztuce sakralnej znajdujemy bardzo dużo obrazów, które są z reguły malowane na planie prostokąta lub kwadratu.

10

11 Kolumny Podczas naszego zwiedzania zwróciliśmy uwagę na kolumny. Mają one przekrój okrągły, lub wielokątny. Występują one jako elementy podtrzymujące budowlę, ale również jako elementy dekoracyjne.

12

13 Tryptyk Tryptyk to średniowieczny obraz składający się z trzech części - centralnej nieruchomej oraz dwóch bocznych zwykle ruchomych. Widzimy w nim kształt dużego prostokąta podzielonego na mniejsze prostokąty i kwadraty.

14

15 Podczas naszej pracy Zostało wykonane zdjęcie 

16 Zakończenie Dziękujemy za uwagę mamy nadzieje, że się wam podobało.  Prezentację wykonali - Emilia , Michał i Wojciech. 

17 Bibliografia Wilfried Koch „Style w architekturze” Warszawa 1996
H. W. Janson „ Historia sztuki” Zdjęcia zrobiliśmy w: Katedrze Poznańskiej; Kościele pw. Św. Marcina w Poznaniu; Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu;

18 Bibliografia Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (Fara) Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu; Kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu; klasztorze Franciszkanów.


Pobierz ppt "Wprowadzenie W tej prezentacji pokażemy, że matematykę można znaleźć w sztuce sakralnej. W tym celu wybraliśmy się do poznańskich kościołów i znaleźliśmy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google