Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia fryzur i ubioru

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia fryzur i ubioru"— Zapis prezentacji:

1 Historia fryzur i ubioru
Starożytny Egipt, Grecja i Rzym

2 Starożytny Egipt Dla Egipcjan wygląd zewnętrzny odgrywał niesamowicie ważną rolę. Szczególną uwagę zwracano nie tylko na pielęgnację skóry, ale również dbano o dobry stan włosów. Dzięki wykopaliskom wiadomo iż Egipcjanie już 4000 lat p.n.e. ścinali swoje włosy nożami, upinali wsuwkami i czesali się wykonanymi z kości lub drewna grzebieniami. Cechą charakterystyczną fryzury Starego Królestwa był jej kształt zbliżony do trapezu.

3 Przykłady fryzur starożytnego Egiptu

4 Fryzura a’la Kleopatra

5 Ubiór w starożytnym Egipcie
Ubiór egipski w okresie p.n.e. zachował niemal niezmienny kształt. Władcy w starożytnym Egipcie na co dzień nie różnili się ubiorem od swoich poddanych. Egipcjanie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nosili zwykle podobne, drapowane szaty o różnych formach.

6 Starożytna Grecja Podobnie jak u Egipcjan, dużą uwagę skupiano na ubranie, jak również schludne uczesanie. Kobietom, które nie przestrzegały tych reguł, groziła kara pieniężna. Również mężczyźni starali się swoje włosy pielęgnować z wielką troską. Na początku dominowała moda na długie do ramion włosy później z kolei gustowano w krótkich, kręconych włosach.

7 Przykłady fryzur starożytnej Grecji

8 Ubiór w starożytnej Grecji-meżczyźni
Stroje noszone w starożytnej Grecji były proste, lekkie i przewiewne. Wykonywane najczęściej z wełnianych i lnianych tkanin. Ich materiał i krój był uzależniony od wielu czynników, takich jak: klimat, warunki ekonomiczne, tradycja, kultura, możliwości wytworzenia czy kontakty z innymi narodami.

9 Krótki płaszcz Ten mężczyzna ma na sobie chlamidę, krótki płaszcz podróżny bardzo lubiany przez Greków. Chlamida jest spięta na prawym ramieniu, dzięki czemu prawa ręka pozostaje odsłonięta.

10 Drapowany himation Ten kroczący muzykant jest niemal nagi, ma na sobie jedynie himation owinięty wokół ciała. Heroiczna nagość, podkreślająca piękno ciała, spotykana jest powszechnie w greckich przedstawieniach młodych bogów i młodych mężczyzn, jest to raczej konwencja artystyczna, nie rzeczywistość.

11 Ubiór starożytnej Grecji-Kobiety
Podstawowym strojem były tuniki i płaszcze. Chiton bez rękawów lub z krótkimi rękawami oraz peplos, prosta przypominająca tubę szata otwarta z jednego boku, noszona z odrzutną, mogły być zakładane pojedynczo lub jedna na drugą. Boginie, łowczynie, atletki i tancerki lub muzykantki mogły być przedstawiane w szacie krótkiej; greckie matrony nosił długie szaty. Himation mógł mieć różną wielkość, drapowano go na wiele sposobów.

12 Lniany chiton joński Sztuka nie zawsze pokazuje rzeczywisty ubiór, a o powodach, dla których kobiety przedstawiano w taki, a nie inny sposób, z biegiem czasu zapominano. Ta tancerka, prawdopodobnie z przedstawienia na wazie, nosi luźny lniany chiton joński i krótki płaszcz.

13 Widok z boku Widok z boku: Rycina przedstawia peplos z boku. Widać wyraźnie, że tkaninę zdobiły trzy pasy biegnące z trzech stron wzdłuż brzegów. Peplosy były otwarte z jednego boku, a przedstawienie draperii na rysunku wskazuje, że ten został zszyty lub spięty wzdłuż boków równolegle do wewnętrznej krawędzi dekoracyjnego pasa.

14 Starożytny Rzym Wpływy i oddziaływanie kultury greckiej, także w zakresie fryzjerstwa, rozciągały się na cały ówczesny świat, a szczególnie silnie zaznaczyły się u Rzymian. Pomniki i rzeźby oraz inne zabytki rzymskie świadczą również o daleko posuniętym rozwoju fryzjerstwa. Przez długi okres czasu niepodzielnie panował tam grecki styl czesania.

15 Przykłady fryzur starożytnego Rzymu

16

17 Ubiór w starożytnym Rzymie
Mężczyźni ubierali się w niewygodną, ale okazała togę. Była ona oznaką wolnych obywateli Rzymu. Zazwyczaj zakładano pod nią opaskę biodrową później zastąpioną ją tuniką, przypominającą koszulę. Sięgała do połowy łydek, dłuższa była oznaka zniewieścienia, podobnie tak jak długie rękawy. W zależności od pozycji społecznej noszono różne tuniki.

18

19 KONIEC


Pobierz ppt "Historia fryzur i ubioru"

Podobne prezentacje


Reklamy Google