Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Głównym efektem ekologicznym związanym z zagospodarowaniem źródeł energii odnawialnej jest redukcja emisji substancji zanieczyszczających atmosferę a przedsięwzięcia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Głównym efektem ekologicznym związanym z zagospodarowaniem źródeł energii odnawialnej jest redukcja emisji substancji zanieczyszczających atmosferę a przedsięwzięcia."— Zapis prezentacji:

1 Głównym efektem ekologicznym związanym z zagospodarowaniem źródeł energii odnawialnej jest redukcja emisji substancji zanieczyszczających atmosferę a przedsięwzięcia z tego zakresu można podzielić na dwie kategorie: Przedsięwzięcia zmierzające do redukcji emisji zanieczyszczeń poprzez częściową lub całkowitą eliminację spalania paliw: wykorzystanie energii wodnej, energii wiatru, energii słonecznej, przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia zapotrzebowania na energię - termomodernizacja Przedsięwzięcia zmierzające do zamiany aktualnie używanych paliw na paliwa bardziej przyjazne dla środowiska: biopaliwa biomasa biogaz

2 Mapa Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce w ujęciu procentowym

3 Przyrost mocy elektrowni wiatrowych w Polsce do 2020 roku

4 Energia odnawialna na terenie Wielkopolski

5 ENERGIA BIOMASY Słoma jest atrakcyjnym surowcem bioenergetycznym, jako łatwo dostępny produkt przemysłu rolniczego, nie wymagający radykalnych zmian w aktualnej strukturze upraw rolnych. Słomą można ogrzewać różnego rodzaju instalacje począwszy od domków jednorodzinnych, poprzez kotłownie grupowe, obiekty produkcyjne jak chlewnie, szklarnie, itp. Na terenie powiatu ostrowskiego znajduje się kotłownia osiedlowa, opalana słomą, która zlokalizowana jest w Nowych Skalmierzycach. W kotłowni zamontowany jest kocioł WCO-80S, o mocy cieplnej 1 MWt. Dodatkowo kocioł wyposażony jest w odpylacz typu ADM. Kotłownia ta należy do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi energetyki odnawialnej jest wykorzystanie biogazu z oczyszczalni ścieków. Na terenie powiatu ostrowskiego wykorzystanie biogazu do celów energetycznych odbywa się na terenie oczyszczalni ścieków komunalnych w Rąbczynie, gm. Raszków. W procesie beztlenowej stabilizacji osadu w dwóch zamkniętych komorach fermentacyjnych, wytwarzany jest biogaz, który magazynowany jest w zbiornikach biogazu. Całkowite uzyskanie biogazu wynosi ok.480 tysięcy m 3, z czego niewielka ilość spalana jest w pochodni. Energia cieplna wytworzona w kotłowni pokrywa bilans cieplny obiektu obejmujący potrzeby grzewcze, a także technologiczne (suszenie osadów ściekowych w suszarni).

6 ENERGIA SŁONECZNA Energia słoneczna jest jednym z alternatywnych źródeł energii, a zarazem „najczystszą” jej postacią. Na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego można spotkać zastosowanie systemu solarnego (kolektory próżniowe) w siedzibie Telewizji Kablowej „Promax”. Promienie słoneczne docierające do kolektorów pochłaniane są przez powierzchnię absorbera i przetworzone w energię cieplną. Wytworzone ciepło podgrzewa wodę w zasobniku c.w.u. Rozwiązanie to pozwala na podgrzanie wody do temperatury ok. 60°C. W Powiecie Ostrowskim, w miejscowości Przygodzice zlokalizowana jest restauracja Wigwam, która oferuje niezapomnianą podróż w czasy Dzikiego Zachodu. Na dachu tego obiektu zamontowano 5 kolektorów słonecznych, używanych do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.

7 ENERGIA WIATRU W powiecie ostrowskim można zobaczyć również elektrownie wiatrowe. Dostarczają one najlepszą znaną energią odnawialną, którą można by zastąpić paliwa kopalne w przestrzeni zaopatrzenia w elektryczność. Wykorzystanie energii wiatru ma duży potencjał, a koszt wdrożenia tej technologii jest rozsądny. Elektrownie należące do firmy „Promax” S.J. Zofia Fórmanek- Mroczkowska Wiesław Okrój z Ostrowa Wielkopolskiego, do tej pory składa się z dwóch wiatraków o łącznej mocy 1600 kW (800 kW każdy). Wiatraki o konstrukcji słupowej z prądnicą synchroniczną posiada wysokość całkowitą 90 m, natomiast długość łopaty śmigła wynosi 24 m.


Pobierz ppt "Głównym efektem ekologicznym związanym z zagospodarowaniem źródeł energii odnawialnej jest redukcja emisji substancji zanieczyszczających atmosferę a przedsięwzięcia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google