Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI."— Zapis prezentacji:

1 ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

2 Rotmistrz Witold Pilecki, ps. „Witold”, „Druh”
Uczestnik Wojny polsko-bolszewickiej i Kampanii Wrześniowej. Współtwórca konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej. Ochotnik do obozu w Auschwitz, w celu utworzenia tam siatki konspiracyjnej. Zbiegł z obozu w 1943 roku. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Współpracował z II Korpusem Polskim. Złapany w 1947 roku. Skazany na śmierć i zamordowany w 1948 roku.

3 Mjr Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”
Uczestnik Kampanii Wrześniowej. Twórca sieci wywiadowczej na Wileńszczyźnie. Dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK, zwanej Brygadą Śmierci. Aresztowany w 1948 roku i osadzony w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Skazany na 18 -krotną karę śmierci. Zamordowany w 1951 roku. Pochowany w tajemnicy, na terenie Kwatery na Łączce na warszawskich Powązkach.

4 August Emil Fieldorf, ps. „Nil”
Bojownik o niepodległość Polski, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. W XI 1950 gen. Fieldorf został aresztowany. Po sfingowanym procesie, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 II 1953 roku w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej. Ciało Emila Fieldorfa potajemnie pochowano w nieznanym do dziś miejscu.

5 Łukasz Ciepliński ps. „Pług”
W 1939 r. walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Po klęsce Polski przedostał się do Budapesztu. Wrócił do Polski w styczniu W 1945 został prezesem Okręgu Krakowskiego WiN. W styczniu 1947 utworzył IV Zarząd Główny WiN. UB aresztowało go w r. Sąd 14 X 1950 r. skazał Cieplińskiego „na pięciokrotną karę śmierci „. Wyrok wykonano 1 III Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.

6 Sanitariuszka Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”
Od 1943 r. była żołnierzem AK. Aresztowana w VI 1945 r. przez NKWD, została odbita przez partyzantów. Dołączyła do 5 Wileńskiej Brygady AK jako sanitariuszka. Działalność niepodległościową pod rozkazami mjr „Łupaszki” kontynuowała na Pomorzu. Została aresztowana w VII 1946 r. Skazana na śmierć i zamordowana 28 VIII 1946 roku. Jej ostatnie słowa to: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!

7 Kpt. Adam Boryczka, ps. „Tońko”
Urodzony w Wierzchosławicach, uczestnik Kampanii Wrześniowej. Należał do wojska Polskiego we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii. Był cichociemnym, w roku został zrzucony do kraju. Na Wileńszczyźnie prowadził działalność dywersyjną. Należał po 1945 roku do oddziałów „NIE” i DSZ. Był kurierem między krajem a Delegaturą Zagraniczną. Został zatrzymany i więziony do 1967 roku.

8 Józef Franczak, ps. „Lalek” Ostatni z Wyklętych
Uczestnik wojny obronnej Polski w 1939, później związany ze strukturami ZWZ-AK. Był ostatnim żołnierzem antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z bronią w ręku ukrywał się dokładnie 24 lata. Józef Franczak został zastrzelony 21 X 1963 r.


Pobierz ppt "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google