Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekonomia Socjalizm - Kapitalizm Dr inż. Krzysztof Bogusławski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekonomia Socjalizm - Kapitalizm Dr inż. Krzysztof Bogusławski"— Zapis prezentacji:

1 Ekonomia Socjalizm - Kapitalizm Dr inż. Krzysztof Bogusławski http://kbogu.man.szczecin.pl/ekonomia/

2 Jakie są intencje polityków Co odpowiedzieli by politycy jeżeli zadalibyśmy im następujące pytanie: – Co oni właściwie chcą dla nas? Odpowiedź prawdopodobnie u wszystkich będzie taka sama: – Oni chcą dla nas dobrze. Jeżeli tak to dlaczego są takie spory polityczne? Ponieważ każdy uznaje inną drogę dojścia do tego dobra.

3 Jakie są intencje polityków Spośród wielu tych dróg można wydzielić dwie podstawowe: – Socjalistyczną (socjalną) – Kapitalistyczną (wolnorynkową)

4 Socjalizm Doktryna gospodarcza postulująca upowszechnienia świadczeń socjalnych i poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalizmu oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.

5 Socjalizm - Sprawiedliwość społeczna Klasyczna definicja sprawiedliwości pochodzi od rzymskiego prawnika Ulpiana, – według którego sprawiedliwość jest stałą i niezmienną wolą przyznania każdemu należnego mu prawa. Sprawiedliwość społeczna = sprawiedliwość? – Jeżeli tak - to po co mówić „społeczna” – Jeżeli nie to: Jak nazywa się coś co jest różne od sprawiedliwości? To jest niesprawiedliwość. Czyli: – Sprawiedliwość społeczna = niesprawiedliwość » Przykład studiów bezpłatnych

6

7 Socjalizm - generalnie Odebranie bogatym ich pieniędzy Przekazanie tych pieniędzy na potrzeby biednych Właściwie nie wiadomo, kto jest biedny więc zabiera się wszystkim aby rozdzielić to sprawiedliwie (społecznie). Jaki mechanizm używa się obecnie aby zabierać te pieniądze? – PODATKI !!! Przykład z obsługa za pieniądze.

8 Socjalizm - generalnie Jak mówił śp.Stefan Kisielewski: – "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się problemy nieznane w żadnym innym ustroju". Socjalizm/komunizm/nazim/faszyzm – To wszystko są projekty lewicowe – Dokonują wielu zniszczeń na świecie – Znakomity film pokazujący zbieżność marksizmu z nazizmem – https://www.youtube.com/watch?v=q01Uk4joqyI &list=PL52887509E0A6148D https://www.youtube.com/watch?v=q01Uk4joqyI &list=PL52887509E0A6148D

9 Socjalizm - generalnie Koncepcja zerowego wzrostu – To także koncepcja lewicowa – socjalistyczna – Obecnie bardzo modna w śród elit Jednakże nie mówią o tym otwarcie ale to robią Wikipedia: – Koszty wzrostu gospodarczego są wyższe niż płynące z niego korzyści. – Społeczeństwo płaci za niego bowiem bardzo wysoką cenę, jaką jest np. stresogenny, niezdrowy tryb życia, zanieczyszczenie środowiska itp.

10 Socjalizm - generalnie Koncepcja zerowego wzrostu – Wikipedia cd. – Głównym celem społeczeństwa powinno być więc coś więcej niż wzrost PNB, który nie jest idealnym miernikiem dobrobytu społecznego, nie obejmuje działalności wpływającej na jakość życia takich jak np. czyste powietrze. – Stąd wniosek, że działalność gospodarczą powinno prowadzić się tylko do momentu zrównania korzyści tej działalności z krańcowym kosztem społecznym, który uwzględnia degradację środowiska.

11 Kapitalizm System ekonomiczny oparty na: – prywatnej własności środków produkcji, – wolnej przedsiębiorczości, – wolnym obrocie towarami i usługami – oraz na wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami.

12 Kapitalizm W kapitalizmie występują dwie podstawowe klasy społeczne: – przedsiębiorcy (określani też jako kapitaliści, lub w marksizmie - burżuazja) – i zatrudniani przez nich pracownicy (w marksizmie - proletariat). Stosunki między nimi opierają się na ruchu pieniędzy, dóbr i usług.

13 Którą z tych dróg wybrać? Socjalistyczna: – Państwo opiekuńcze – Opieka zrealizowana za nasze pieniądze – Pozornie większe bezpieczeństwo socjalne – Mniejsza wolność osobista i gospodarcza Kapitalistyczna – Państwo minimum – Sami musimy zadbać o siebie za nasze pieniądze – Pozornie większa niepewność – Większa wolność osobista i gospodarcza

14 Milton Friedman Cztery rodzaje wydawania pieniędzy: – Wydawanie swoich pieniędzy na swoje potrzeby Oszczędnie i racjonalnie – Wydawanie swoich pieniędzy na cudze potrzeby Oszczędnie i niekoniecznie racjonalnie – Wydawanie cudzych pieniędzy na swoje potrzeby Nieoszczędnie i racjonalnie – Wydawanie cudzych pieniędzy na cudze potrzeby Nieoszczędnie i niekoniecznie racjonalnie Państwo nie ma swoich pieniędzy – Należy ograniczyć wydatki państwa do 3-go typu

15

16 Dziękuję bardzo za uwagę http://kbogu.man.szczecin.pl/ekonomia/


Pobierz ppt "Ekonomia Socjalizm - Kapitalizm Dr inż. Krzysztof Bogusławski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google