Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tytoń, narkotyki, dopalacze. Jak się przed tym bronić?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tytoń, narkotyki, dopalacze. Jak się przed tym bronić?"— Zapis prezentacji:

1 Tytoń, narkotyki, dopalacze. Jak się przed tym bronić?

2 Co to jest tytoń? Tytoń – produkt tworzony z liści tytoniu, który można używać, jako lekarstwa lub - najczęściej - wykorzystywać w formie używki. Najpopularniejsze formy takiego wykorzystywania tytoniu to palenie (np. w formie papierosa, cygara lub w fajce), wdychanie do nosa (tabaka) lub zażywanie doustne, żucie. W Polsce produkcja i handel tymi formami tytoniu jest nielegalna.

3 Historia tytoniu Tytoń był stosowany od bardzo długiego czasu w obu Amerykach jeszcze przed przybyciem Europejczyków, którzy następnie przenieśli zwyczaj użytkowania tytoniu do Europy. Wiele plemion rdzennych Amerykanów uprawiało i używało tytoń w Meksyku już w latach 1400– 1000 p.n.e. Mieszkańcy wschodniej części Ameryki Północnej nosili tytoń w dużych torbach, traktując go jako towar w handlu wymiennym

4 Co to jest narkotyk? Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się: substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), fentanyl, niektóre benzodiazepiny, wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa). Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym poza powyższymi także kofeinę, nikotynę oraz alkohol etylowy.

5 Czym są dopalacze? Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. Podobne substancje w krajach anglosaskich są znane pod nazwą designer drugs, zaś w krajach niemieckojęzycznych pod nazwą designerdroge. Występowanie tzw. dopalaczy ma charakter ogólnoświatowy. Istnieją od co najmniej połowy lat 80. XX w., w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w większości krajów Unii Europejskiej.

6 Jak można je zdobyć? Zdobywanie narkotyków nie jest – wbrew pozorom – żadną trudnością. Do środków odurzających można mieć dostęp kupując wyłącznie artykuły dostępne w zwykłym sklepie. Podbierając całkiem powszechnie dostępne leki z rodzinnej apteczki można uzyskać mieszanki o bardzo silnym działaniu i niestety najczęściej szkodliwe. Narkotyki można dostać od kolegów, można je kupić u dilera.

7 Jak się bronić przed narkotykami? Żeby bronić się przed tytoniem, narkotykami i dopalaczami po pierwsze trzeba mieć silną wolę i nie patrzeć na innych. Wiele osób pali,dlatego,żeby inni tą osobę traktowali z szacunkiem. Imprezy można fajnie spędzić w towarzystwie świetnych znajomych pez dopalaczy,narkotyków czy tytoni. Wystarczy dobre grono znajomych i fajna muzyka. Aby ograniczyć dostęp do dopalaczy nalezy informować policję o dilerach. moim zdaniem popyt narzuca podaż,ponieważ każdy chcę udowodnic,że on tez może zażyć tą truciznę i będzie lepszy. Innym pozwalamy sobą manipulować i sterować,ponieważ jesteśmy pod ich wpływem,chcemy im zaimponowac i robimy wszystko co nam karzą.


Pobierz ppt "Tytoń, narkotyki, dopalacze. Jak się przed tym bronić?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google