Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZABYTKI POWIATU PUŁTUSKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZABYTKI POWIATU PUŁTUSKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 ZABYTKI POWIATU PUŁTUSKIEGO

2

3 Wenecja Mazowsza Pułtusk - jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, położony w północnej części Mazowsza. Ulokowanie starego miasta na wyspie opasanej odnogami Narwi i sporo mostów – te rzeczy sprawiły, że do Pułtuska przylgnęło określenie „Wenecja Mazowsza”. Miasto bogate w wiele zabytków architektonicznych.

4 kiedyś Rynek… O bogatej historii Pułtuska świadczy wiele cennych zabytków. Nasze miasto jest dumne z najdłuższego, brukowanego rynku w Europie (400 metrów długości). Jest sercem starej części miasta. i dziś

5 Ratusz Na środku rynku znajduje się Ratusz – obecna siedziba władz miasta. …dziś …kiedyś

6 Bazylika Najciekawszym zabytkiem Pułtuska jest kolegiata. Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP została ufundowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449.

7 Kaplica św. Marii Magdaleny
Kaplica pw. Świętej Marii Magdaleny- znajdująca się na podgrodziu, w widłach odnóg Narwi, pełniła rolę kościoła parafialnego dla miasta i okolicy aż do chwili zbudowania kolegiaty.

8 Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła zbudowano w 1570 roku. Była to świątynia jezuicka.

9 Dom Napoleona Co prawda Napoleon Bonaparte spędził tu w 1806 roku tylko kilka dni i raczej nie miał czasu na zwiedzanie, ale warto pójść jego śladem.

10 Śladami Gomulickiego Wiktor Gomulicki dzieciństwo spędził w Pułtusku. Uczęszczał tu do gimnazjum przy klasztorze Ojców Benedyktynów.

11 Dom Polonii… dziś i kiedyś
Do budowy zamku biskupi płoccy przystąpili w końcu XIV wieku. Źródła historyczne potwierdzają, że pierwotnie zamek był drewniany. i kiedyś

12 Kino …dziś Obecnie znajduje się tu kino. Niegdyś był to budynek teatru. …kiedyś

13 Mury miejskie Mury obronne Pułtuska wznoszono etapami od 1508 r. Ich jedynym zachowanym do dziś fragmentem jest baszta.

14 Wykorzystane źródła 1. http://www. polskaniezwykla. pl. 2. http://www
Wykorzystane źródła Zdjęcia współczesne własnego autorstwa, fotografie archiwalne ze zbiorów pani Elżbiety Suwińskiej.

15 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "ZABYTKI POWIATU PUŁTUSKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google