Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl

2 Tokarki Ogólnego przeznaczenia; stosowane w różnych branżach przemysłowych, do obróbki przedmiotów o dużym asortymencie wymiarowym i kształtowym, Specjalne; zaprojektowane dla określonej branży przemysłowej, do obróbki określonych przedmiotów, o specjalnych kształtach i wymiarach.

3 Tokarki Kłowe Uchwytowe Tarczowe Karuzelowe

4 Tokarki kłowe Tokarki kłowe należą do najbardziej rozpowszechnionych obrabiarek w zakładach przemysłowych. Ich nazwa wiąże się ze sposobem zamocowania przedmiotu obrabianego (w kłach wrzeciona i konika). Wielkościami charakterystycznymi tokarki kłowe są: Największa średnica toczenia nad łożem D, określająca największą średnicę przedmiotu, jaką można obrabiać nad prowadnicami łoża; Rozstaw kłów L, czyli największa odległość między wierzchołkami kłów wrzeciona i konika. Jako wielkość charakterystyczną uzupełniającą podaje się często największe średnice toczenia nad suportem d, a dla tokarek z wykrojem w łożu podaje się dodatkowo największą średnicę D1 oraz długość l toczenia w wykroju. Tokarki kłowe można podzielić na stołowe, uniwersalne, produkcyjne, tokarki do obróbki gładkościowej, wielonożowe, tokarki kopiarki i tokarki kłowe ciężkie.

5 Tokarka kłowa uniwersalna TUG - 48

6 Tokarka uchwytowa Tokarki tego typu są przeznaczone do obróbki przedmiotów dających się zamocować w uchwycie, a więc przedmiotów o niezbyt dużej średnicy (do 630 mm) i niewielkiej długości (L/D ≤ 0,8). Szerokie zastosowanie tych obrabiarek wynika z dużej liczby przedmiotów typu tarcz, pierścieni, krótkich tulei itp., które nie wymagają podparcia za pomocą konika. Rozróżnia się tokarki uchwytowe czołowe (obsługiwane od czołowej strony wrzeciona), boczne, pionowe (o pionowej osi wrzeciona), poziome i skośne (o pochylonej pod niewielkim kątem względem pionu osi wrzeciona). Budowane są również tokarki uchwytowe dwuwrzecionowe (przeważnie czołowe) umożliwiające kolejną obróbkę tych samych przedmiotów z dwóch stron.

7 Tokarka uchwytowa

8 Tokarka tarczowa Tokarki tarczowe są przeznaczone do obróbki przedmiotów o dużej średnicy i małej wysokości (D/H≥3, przy czym D>630 mm), np. tarcz, kół pasowych, kół zamachowych, wirników itp. Do zamocowania przedmiotu obrabianego służy tarcza osadzona na wrzecionie tokarki. Rozróżnia się trzy podstawowe podgrupy tokarek tarczowych: tokarki tarczowe łożowe, wśród których występują trzy odmiany: tokarki tarczowe z łożem wzdłużnym, o max. średnicy toczenia D = 630÷1000 mm, na bazie tokarek kłowych, przystosowanych przez skrócenie łoża, usunięcie konika i podwyższenie wzniosu osi wrzeciona nad prowadnicami łoża; tokarki tarczowe z łożem poprzecznym jednostronne ( typu T) z dwoma suportami krzyżowymi albo z jednym suportem krzyżowym i drugim kopiującym; tokarki tarczowe z łożem poprzecznym dwustronne ( typu H), przeznaczone do obróbki cienkich tarczy.

9 Tokarka tarczowa tokarki tarczowe płytowe, o max. średnicy toczenia D = 1600÷2400 mm (w jamie fundamentowej nawet do 4000 mm) z oddzielnym wrzeciennikiem połączonym z żeliwną płytą, na której ustawia się jedno lub dwa krótkie łoża z suportami oraz konik służący do podparcia tarcz osadzonych na wale; tokarki tarczowo- kłowe, o max. średnicy toczenia D = 630÷1600 mm, budowane z łożem stałym z głębokim wykrojem i z łożem rozsuwanym, wyposażone normalnie w konik. Tokarki tarczowe maja zakres zastosowań podobny do tokarek karuzelowych, dlatego oba te typy obrabiarek stosowne są zamiennie. Zaletami tokarek tarczowych w stosunku do tokarek karuzelowych są mniejszy koszt i lepsze odprowadzanie wióra, natomiast do wad należą trudniejsze zamocowanie przedmiotów obrabianych i mniej sztywny układ wrzeciona. Zastosowanie tokarek tarczowych, dawniej ograniczające się jedynie do produkcji jednostkowej i prac remontowych, dziś rozszerzyło się o produkcję seryjną dzięki powstaniu nowych odmian tychże tokarek i zastosowaniu produkcji kopiowej.

10 Tokarka tarczowa

11 Tokarka karuzelowa Tokarki karuzelowe służą do obróbki przedmiotów ciężkich o dużych średnicach D i niewielkich wysokościach H (dla tokarek karuzelowych małych i średnich H/D ≤ 1, zaś dla wielkich H/D ≤ 0,6). Z uwagi na pionowa oś wrzeciona i pozioma tarczę, tokarki karuzelowe, w porównaniu do tokarek tarczowych wyróżniają się łatwiejszym ustalaniem i mocowaniem przedmiotów obrabianych. Dzięki dużej sztywności całej obrabiarki i dobremu podparciu tarczy uzyskuje się również większą wydajność i dokładność obróbki.

12 Tokarka karuzelowa


Pobierz ppt "OBRÓBKA SKRAWANIEM Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google