Prezentacja na temat: "Piłka nożna -męski sport."— Zapis prezentacji:

1 Piłka nożna -męski sport

2 Co to takiego piłka nożna ?
Piłka nożna jest to sport, gra zespołowa. Jest ona najbardziej popularnym sportem na całym świecie, głownie dla płci męskiej. Z angielskiego „ piłka nożna” znaczy „ football”

3 Czym gramy w piłkę nożną ?
W piłkę nożną gramy specjalną piłką przeznaczoną do tej gry zespołowej. Według przepisów piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 70 cm a jej waga wynosić od 410 do 450 g. Określone zostało również ciśnienie powietrza, jakie musi panować we wnętrzu piłki w momencie rozpoczęcia meczu – od 0,6 do 1,1 atmosfery.

4 Skąd pochodzi nazwa piłka nożna ?
Słowo „football” pojawiło się prawdopodobnie w okresie średniowiecza w Anglii. Był on używany do określania różnych gier, ale nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę"

5 Co nieco o wymiarach boiska przystosowanego do piłki nożnej
Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m (dla meczów międzynarodowych od marca 2008 roku FIFA ustanowiła wymiary boisk 105x68). Dwie krótsze linie nazywają się liniami bramkowymi, natomiast dwie dłuższe – liniami bocznymi. Po przeciwległych stronach pola gry, na środku linii bramkowych, ustawione są bramki o szerokości między wewnętrznymi krawędziami słupków 7,32 m i wysokości dolnej krawędzi poprzeczki od podłoża 2,44 m.

6 A oto dokładne i prawidłowe wymiary boiska do piłki nożnej

7 Kto gra w piłkę nożną ? Piłka nożna jest sportem popularnym głównie wśród mężczyzn, ale kobiety również się ni interesują. Podczas meczu na boisku gra 22 zawodników- jedna drużyna liczy 11 zawodników Gają oni przez 90 minut- jedna połowa trwa 45 minut.

8 Bardzo krótko o zasadach gry w piłkę nożną
W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu. Niedopuszczalne jest rozpoczęcie gry, gdy drużyna posiada mniej niż 7 zawodników. Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Piłkę kopie się po ziemi, dopuszczalne jest jej przerzucanie za pomocą nóg. W obrębie pola karnego chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem. Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, gdzie wynik musi zostać rozstrzygnięty dopuszcza się przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, następuje konkurs rzutów karnych.

9 Kto i w jakich ilościach gra w piłkę nożną ?

10 Trochę o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej
Po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane były Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet). Pierwszym trofeum przyznawanym zwycięzcom była Złota Nike (Nike d'Or), która miała przypaść na własność pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł trzykrotnie – uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta została jednak skradziona w 1983.Nowe trofeum nazwano Pucharem Świata (Coupe de Monde), ale zwycięska drużyna Mistrzostw otrzymuje jedynie pozłacaną replikę .Jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich MŚ jest Brazylia.

11 Ciekawostki na temat piłki nożnej
1. Największą imprezą piłkarską są Mistrzostwa Świata odbywające się co 4 lata. 2. W grę o zbliżonych regułach grano w Chinach już lat temu. 3. Pierwsze doniesienia o grze można znaleźć w pismach pochodzących z około 476 r. p.n.e.

12 4. Najlepszym strzelcem w historii był Brazylijczyk Arthur który w latach strzelił 1329 bramek. 5. Najszybszą samobójczą bramke strzelonił Pat Kruse z Torquay United (Liga angielska) w 1977 roku w 6 sekundzie. 6. Piłkarze podczas meczu przebiegają ponad 10 kilometrów. Wynik najlepszych to około 130 metrów na minute.

13 7. Piłka nożna jest najbardziej popularnym, najchętniej uprawianym i oglądanym sportem na świecie.
8. Do 1913 roku bramkarze nie musieli mieć koszulek innego koloru. 9. Najstarszym klubem na świecie jest FC Sheffield założony przez dwóch brytyjskich oficerów w roku.

14 Chcesz osiągnąć sukces ?
Moim zdaniem, podstawą do osiągnięcia sukcesu jest dawanie z siebie na treningach wszystko co tylko się da. Nie liczy się tylko wygrana, ale to by robić to co się lubi i robić to jak najlepiej.